- Reklama -spot_img

Praha za téměř miliardu ovládne odpadovou firmu

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Miliardové zakázky na svoz odpadu v hlavním městě se přestanou soutěžit. Praha se včera přiblížila úplnému ovládnutí společnosti Pražské služby – metropoli to umožní udělovat vlastní firmě zakázku bez tendrů. Prahu to však nyní přijde téměř na miliardu korun. Společnost, ve které má zatím hlavní město 77 procentní podíl, včera schválila, že za 800 milionů korun odkoupí pětinu svých akcií od firmy Northward Holding Limited, která je před časem získala od skupiny Natland. Do dvou týdnů by se měla sejít další valná hromada, aby dokončila nákup zbylých akcií, přičemž hodnota celého obchodu by neměla překročit 950 milionů korun.

Tuto cenu kritizuje pražská opozice. „Když jsem byl primátorem, odhad ceny akcií se pohyboval kolem 600 milionů za 17procentní balík akcií. Ta částka je absolutně neadekvátní,“ říká bývalý primátor za ODS Bohuslav Svoboda.

Náměstek současného primátora Jiří Vávra (TOP 09) kritiku odmítá, cena je prý stanovena správně. „Navíc nebyl rozdělen zisk společnosti za minulý a předminulý rok,“ podotýká Vávra.

Zakázky na svoz komunálního odpadu

První takzvanou in-house zakázku na svoz komunálního odpadu by město podle Vávry mělo Pražským službám udělit zhruba do měsíce, jakmile bude celý odkup akcií hotový. Město ale tlačí čas. Valná hromada včera proto schválila vyčlenění části činností z Pražských služeb do městem vlastněné příspěvkové organizace Trade Centre Praha, která dočasně zakázku získá.

Přestože bude metropole nakupovat služby fakticky sama od sebe, neměl by pravidelný kontrakt přesáhnout dva roky. „Tak, aby ceny vždy odrážely, jak se momentálně vyvíjí trh a jak se pohybují obvyklé ceny,“ vysvětluje náměstek primátora. „Není jediný důvod, aby Praha platila, byť své dceřiné společnosti, zbytečně více,“ dodává Vávra.

PRAŽSKÉ SLUŽBY

Firma zajišťuje pro město svoz komunálního odpadu. Provozuje mimo jiné také malešickou spalovnu, v níž se likviduje většina směsného odpadu.

Pražské služby mají na starosti také silničářské činnosti. Jedná se o provádění dopravního značení a zařízení, čištění komunikací a jejich součástí a zajišťování sjízdnosti a schůdnosti komunikací, drobné stavební opravy chodníků a vozovek a údržbu silniční zeleně.

Hlavní město drží 76,92 procenta akcií, zbytek patří šesti dalším subjektům.

Zdroje: Aleš Měřička, ihned.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace