- Reklama -spot_img

Češi dávají přednost třídění odpadu před spalováním

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Drtivá většina (95 %) obyvatel České republiky dává přednost recyklaci odpadu před jeho spalováním ve spalovnách. Celkem jich 70 % odmítá platit kvůli spalovnám víc za odpady. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, který provedla pro Českou asociaci odpadového hospodářství (ČAOH).

„Výsledky průzkumu potvrdily naše domněnky. Zdražování odpadových služeb povede pouze k tomu, že lidé budou hledat způsoby, jak se placení vyhnout. Praxe bohužel ukazuje, že tou nejsnadnější cestou jak ušetřit bývá zakládání černých skládek. Velmi příjemně nás překvapil náhled respondentů na třídění biologicky rozložitelného odpadu. Drtivá většina by ocenila ve svém okolí nádobu na bioodpad. Toto řešení odklonu bioodpadu od jeho skládkování ČAOH dlouhodobě doporučuje. Jeho výhodou je, že není třeba zvyšovat poplatky.“ říká Petr Havelka, výkonný ředitel ČAOH.

Průzkum potvrdil, že Češi odpad poctivě třídí (vždy 38 % z nás, většinou 52 %). Takřka 90 % procent respondentů považuje třídění odpadu za smysluplné a ocenilo by ve svém okolí nádobu i na vytříděný bioodpad (52 % určitě ano, 35 % spíše ano). Naprostá většina zúčastněných (95 %) preferuje recyklaci odpadů před spalováním a více než dvě třetiny (70 %) odmítají kvůli prosazování spaloven platit víc za odpadové služby.

Průzkum proběhl v první půli června formou internetového dotazníku na vzorku 1 020 respondentů. Agentura STEM/MARK zajistila proporční zastoupení podle kraje, velikosti bydliště, věku a pohlaví.

Zdroj: Ing. Petr Havelka Česká asociace odpadového hospodářství (www,caoh.cz)

Související články:

Černý pasažér ve sněmovně – odpady mají být zdraženy všem občanům ČR narychlo načteným poslaneckým přílepkem, který nikdo nezná

Odpadáři a obce spolupracují

ČAOH: Anketa – Pouze pětina hlasujících souhlasí s možným zdražením odpadového hospodářství

Rozhovor s Petrem Havelkou z ČAOH pro Zpravodaj venkova

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace