- Reklama -spot_img

OKAY Elektro nezajistil bezplatný zpětný odběr použitých elektrospotřebičů

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Provozovatel e-shopu nezajistil bezplatný zpětný odběr použitých elektrospotřebičů a dostal od ČIŽP pokutu 150 tisíc korun

Provozovatel internetového obchodu www.okay.czspolečnost OKAY s. r. o., nezajistila bezplatný zpětný odběr použitého spotřebiče, varné konvice, v místě dodávky, za nový. Stejně se firma zachovala i v případě dodávky nové pračky. Nastavený prodejní systém obviněného neumožňoval bezplatný zpětný odběr použitých elektrozařízení. Ten byl podmíněn objednáním a zaplacením služby dopravy zahrnující současně další služby. Za porušení zákona o odpadech uložili inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Ostravy společnosti OKAY s. r. o. pokutu 150 tisíc korun.

V červnu 2019 provedli inspektoři ČIŽP prostřednictvím e-shopu kontrolní nákup varné konvice. Zpětný odběr starého spotřebiče však nebyl možný v místě dodávky nového elektrozařízení, ale jeho odevzdání bylo možné pouze v kamenné prodejně. „Podle zákona o odpadech musí být koncovému uživateli ze strany prodejce umožněn a proveden bezplatný zpětný odběr starého spotřebiče v místě dodávky nebo dodávky tzv. kus za kus. Zpětný odběr použitých elektrozařízení byl vůči konečnému uživateli vázán objednáním a zaplacením zpoplatněné služby s názvem „Doprava EXLUSIVE“ ve výši 799 korun, zahrnující současně další služby jako výnos, zapojení atd. To je porušení zákona o odpadech,“ vysvětlil Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Inspektoři navíc v říjnu 2019 přijali další dva podněty upozorňující na výše uvedená pochybení, tentokrát při koupi pračky s předním plněním. Z obou vyplývá, že konečným uživatelům byl nabídnut zpětný odběr elektrozařízení pouze při objednání služby „Doprava EXCLUSIVE“, která byla tentokrát zpoplatněna už vyšší částkou 999 korun.

„Za přitěžující okolnost při stanovení pokuty považujeme stále trvající stav, ačkoliv ze strany ČIŽP došlo při kontrole k přesné specifikaci protiprávního jednání. Obviněný neprojevil minimální snahu o změnu či nápravu. Internetový obchod okay.cz je považován za jeden z největších v České republice, a je proto důležité, aby své zákonné povinnosti plnil a byl příkladem,“ shrnul Karel Kozubek.

Kontrola zaměřená na plnění povinností e-shopu v rámci provozování internetového obchodu a na plnění obchodních podmínek vyústila v konstatování porušení zákona o odpadech a v uložení pokuty 150 tisíc korun. Společnost se proti rozhodnutí neodvolala, sankce 15. února 2020 nabyla právní moci.

Zdroj: ČIŽP

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace