- Reklama -spot_img

Michael Rada – Pohádka báby popelářky, když je ten apríl

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Stejně jako ostatní děti, mám i já sám rád pohádky. Zatímco jako malému mě je vyprávěla babička a maminka, později pak televize. O pohádky ovčí babičky se dnes starají jiní. Lidé sedící ve vládách, nebo na ministerských postech a dozorčích radách. Ty nejlepší pohádky však přináší Bába Popelářka.

Každou ze svých pohádek začíná slovy o tom, že když byla ještě mladá, říkali jí Popelko. Po odeznění první salvy smíchu, začne své vyprávění. Pokaždé nová pohádka, pokaždé dojme oči k slzám a ruku k cestě do portmonky na další pomoc v nouzi.

Tu poslední přinesla před několika dny a nazvala ji. V DOBĚ PANDEMIE JE VÍCE ODPADU, ODPADOVÉ FIRMY POTŘEBUJÍ NAVÝŠIT PROSTŘEDKY NA SBĚR A ZPRACOVÁNÍ.

Předlouhý název věští, že i pohádka bude dostatečně úderná a plná zlých nepřátel, ale i chrabrých rytířů. Jsem si jist, že se v ní vyskytne i nějaký ten hloupý Honza. Nebo také náhodný pocestný a pravděpodobně nebude sám. Čekal bych, že s ním půjde i deset milionů dalších, kteří ho budou následovat, protože má nasazenou korunu.

Již sedmým rokem si všímám naplněnosti odpadových nádob. Fotím je a fotografie používám při své práci. Po celých šest let naplněnost rostla, a to s přibývajícími nádobami odpadové duhy, velmi rychle. Každá nová nádoba začne být užívána hned, jak je usazena. Její přetékání se stává standardem bez ohledu na to, stojí-li na zemi, nebo je umístěna pod zemí s povrchem spojena jen úzkým hrdlem.

V únoru, ale mnohem silněji v březnu 2020 jsem zaregistroval poprvé po sedmi letech pokles. Odpadu je méně a popelnice a kontejnery nepřetékají.

Lidé třiďte, má to smysl

Jediné, co zůstalo jsou jízdy vozidel určených pro svoz odpadu, které prázdné a poloprázdné nádoby ze zvyku, jako podklad pro fakturaci „vysypou“ a udělají si další čárku. V továrnách, kolem kterých jezdím se nepracuje. Vyrábí jen omezeně a s tím souvisí i objem odpadu, který firmy generují, jenž se také blíží nule.

PROČ?

Odpověď není třeba hledat u mne, ale u vás samých. Zkuste si odpovědět na následující čtyři dotazy

  1. Nakupujete stejným stylem jako před pandemií koronaviru?

  2. Chodíte nakupovat stejně často?

  3. Kolik ze zakoupeného nyní vyhodíte?

  4. Chodíte s plným odpadkovým košem ke kontejneru, či popelnici stejně často jako dříve?

Vidíte sami. Při pohledu na své odpovědi zjistíte že na otázku, proč klesá naplněnost odpadových nádob a kontejnerů jste si odpověděli sami.

Co kdybychom položili ještě další dotazy, třeba se nám povede stejně dobře

  1. Proč byste měli platit za svoz odpadů stejně, když jich máte půlku?

  2. Proč by odpadová vozidla musela jezdit pořád stejně často?

  3. Proč byste to měli chtít po ukončení pandemie změnit?

Jedna pohádka báby Popelářky na místo sedmi krkavců, sedm otázek a sedm odpovědí. Přeji vám krásné probuzení. Pevné zdraví, nejen v dnešních dnech.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace