- Reklama -spot_img

Komentář Petra Havelky z ČAOH k nové odpadové legislativě

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

To podstatné k nové odpadové legislativě – komentář Petra Havelky z ČAOH. Týdeník EURO uspořádal velmi zajímavou odbornou konferenci k aktuálně navrhované nové odpadové legislativě s názvem – Skládkování končí, recyklace vs spalovny. V rámci odborného panelu, který moderoval uznávaný ekonom Lukáš Kovanda, diskutovala řada odborníků ke konkrétním problémům nové odpadové legislativy, k důvodům přerušení jejího projednávání vládou, k problému s dvojími daty (ČSÚ x MŽP), k nastavení zákona spíše pro spalovny nebo spíše pro recyklaci, k výhodám a rizikům zálohování PET lahví, k nutné podpoře recyklačních koncovek, apod.

Dne 14. listopadu proběhla konference Týdeníku EURO s názvem Skládkování končí, recyklace vs spalovny – plný program a jména panelistů jsou pod tímto odkazem. Redakce Týdeníku EURO rovněž oslovila vybrané panelisty s řadou klíčových dotazů pro svůj videorozhovor před kamerou TV EURO.

Níže jsou uvedeny některé dotazy z rozhovoru a další řešená témata:

Co je třeba udělat, abychom jako ČR splnili evropský cíl k omezení skládkování komunálních odpadů?

Jaké změny legislativy jsou potřebné k tomu, aby se potřebným způsobem navýšil podíl recyklace tak, abychom splnili závazné cíle EU?

Mohou k řešení napomoci například tzv. door to door systémy, které se stále více rozšiřují?

Mělo by smysl zavedení sankcí pro obyvatele, kteří netřídí odpad?

Otázka výše skládkovacích poplatků – jaká výše je nezbytná pro splnění odklonu odpadů ze skládek, jaká výše je vyžadovaná pro spalovny, apod.

Otázka rizik rozvoje černých skládek.

Vztah výše skládkovacího poplatku a podpory recyklace.

Recykluje západní Evropa dostatečně? Problémy s vývozy odpadů do jihovýchodní Asie.

Má Česká republika dostatečné kapacity recyklačních koncovek? Jak pomoci jejich nezbytnému rozšíření?

Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství s využitím videorozhovoru Týdeníku EURO

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace