- Reklama -

Dřevo je důležitým zdrojem a lesy se stávají komoditou

Aktuálně

Klasické ZEVO nebo šetrné zařízení na využití plastového odpadu?

Společnost C-Energy Planá bude v teplárně v Plané nad Lužnicí pálit plastový odpad, aniž by místní obyvatelé dostali možnost se k tomu vyjádřit. Areál teplárny se při...

Lidé si vyzkoušejí žít udržitelněji nebo také ZERO WASTE

V sobotu 1. srpna odstartoval již šestý ročník projektu EKOvýzva, během kterého lidé zkoušejí žít udržitelněji a ekologičtěji. Letošní ročník se posunul kvůli šíření...

Jak se postarat o baterii i celé elektrokolo, aby vám dobře sloužilo

Češi milují cyklistiku a zejména v letních měsících jich brázdí tuzemské silnice a cyklostezky zvýšené množství. Roste i obliba elektrokol – elektrický pohon měla zhruba čtvrtina...

Nevíte, kam s vysloužilým elektrem? Poradí vám chytrá recyklace!

Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT) sdružující nejvýznamnější ICT dovozce a distributory ve spolupráci s kolektivním systém REMA, který v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr...
Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

V rámci historického vývoje společnosti, bylo dřevo vždy důležitým zdrojem pomáhajícím člověku nejen přežít, ale i růst a budovat společnost. Dřevo bylo pravděpodobně prvním nástrojem a jeho vlastnosti se brzy staly základem široké škály použití. Vlastnosti dřeva používáme dodnes.

Stavíme z něj. Topíme s ním. Konzumujeme ho. Píšeme na něj. Čteme z něho.Jjen tak mimochodem díky němu, resp. díky tomu co na něm roste získáváme kyslík.

I přesto, či snad právě proto, je dřevo jen a pouze položkou na účtu. Lesy se staly komoditou v níž cena mrtvého dřeva převažuje nad funkcí. Přesto, že dřeva jež již „zemřelého“ na trhu více než dost. Zůstává bez povšimnutí.

S ohledem na mou vlastní profesní praxi vím, že například 54% dřevěných obalů, včetně palet se používá pouze jednorázově. Důvodem není jejich nefunkčnost, jako spíše neschopnost a nezájem všech stran, prodloužit životnost na dobu delší jedné cesty. Najít možnosti druhotného využití v objemech, které trh nabízí a poskytuje.

Speciálně palety jsou k vidění všude a téměř vždy jich mají klienti nadbytek. Často končí na skládkách, nebo ve spalovnách.

Již mnohokrát jsem slyšel, že dřevěné palety a speciálně ty EUR palety nenahraditelné. Nemyslím si to, spolu s klienty a partnery jsme se rozhodli vyvinout a otestovat alternativu z materiálu s permanentní obnovitelností a udržitelností.

Koncept vychází s jiného staršího, který již pět let úspěšně integrovali do svých toků klienti a partneři. Jedná se o koncept ocelových, drátěných boxů, postavených na variabilní platformě, která umožňuje se přizpůsobovat potřebám uživatele. Zatímco doposud byla základem „bedna“ rozhodli jsme se v novém projektu tuto zaměnit za paletu.

Paletu rozměrů 1200 x 800 mm. Paletu, jež namísto „nožiček“ nabízí ližiny pro bezpečné zaskladnění do paletových regálů. Paletu, která je plně kompatibilní například s kovovými paletovými ohrádkami, které klienti používají, ale mají permanentní problém s uvolňováním a ztrácením jejich fixačních prvků.

Namísto dřeva, pozinkovaná ocel. Namísto jedné až deseti cest, desetinásobek. Stejná nosnost, stejné rozměry, stejný způsob manipulace. Nulová prašnost a vysoká odolnost.

Snadnější fixace přepravovaného materiálu díky systému dna, které umožňuje upevňovat jednotlivé prvky i celek. To i v případě, že zboží nevykrývá celou paletu.

Standardní rozměr nejpoužívanějšího typu palet umožňuje bezproblémové umístění do stávajících paletových regálů. Stejně jako nevyžaduje změnu manipulační techniky v rámci logistických operací. 

Díky Modulárnímu systému je možné stejně vytvořit půl i čtvrt paletu a garantovat shodné vlastnosti při vyšší nosnosti.

Cílem vývoje je kromě jiného výrazné snížení spotřeby dřeva na výrobu dřevěných obalů určených na jednu jedinou cestu. Vhodná implementace zároveň umožňuje ze středně a dlouhodobého hlediska výrazně snížit náklady spojené s nákupem palet a následně s jejich likvidací ve formě odpadu.

V souvislosti s prohlášeními předních výrobců oceli, kteří se v čím dále vyšší míře zavazují ke snížení uhlíkové stopy svých operací na úroveň blízkou nule, bude tento krok mít pozitivní vliv i na snížení negativního vlivu lidské a hlavně pak průmyslové a logistické činnosti na životní prostředí.

A není třeba se bát, paleta už dnes není jediným dřevěným obalem, kterému jsme se podívali na zoubky.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Technologie

Napsat komentář

Recyklace

Nevíte, kam s vysloužilým elektrem? Poradí vám chytrá recyklace!

Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT) sdružující nejvýznamnější ICT dovozce a distributory ve spolupráci s kolektivním systém REMA, který v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr...

Nová metoda recyklace matrací poslouží jako surovina k výrobě nových

Společnost BASF vyvinula proces chemické recyklace použitých matrací. Staré matrace díky němu poslouží jako materiál pro výrobu nových. Metoda se nyní testuje v závodě...

Recyklace bazénové vody je z ekonomického hlediska mnohem výhodnější

Vláda připravuje novu legislativu zajišťující větší ochranu pitné vody a donutí tak velké odběratele, ale i domácnosti lépe hospodařit s vodou. Předkládané návrhy předpokládají vyšší...

Starou zahradní techniku můžete nechat zdarma odvézt k recyklaci

Zahrádkaření mají Češi prostě v krvi. Během letošního jara navíc kvůli pandemii koronaviru na svých zahradách či chatách trávili ještě více času než obvykle....

Sbírá lógr od restaurací a kaváren, pak je přimícháván do kompostu

Podle odhadů se každý den na této planetě vypije kolem 2 miliard šálků kávy každý den. Jiný odhad (americké ministerstvo zemědělství) odhadlo produkci kávy...