- Reklama -spot_img

Dřevo je důležitým zdrojem a lesy se stávají komoditou

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

V rámci historického vývoje společnosti, bylo dřevo vždy důležitým zdrojem pomáhajícím člověku nejen přežít, ale i růst a budovat společnost. Dřevo bylo pravděpodobně prvním nástrojem a jeho vlastnosti se brzy staly základem široké škály použití. Vlastnosti dřeva používáme dodnes.

Stavíme z něj. Topíme s ním. Konzumujeme ho. Píšeme na něj. Čteme z něho.Jjen tak mimochodem díky němu, resp. díky tomu co na něm roste získáváme kyslík.

I přesto, či snad právě proto, je dřevo jen a pouze položkou na účtu. Lesy se staly komoditou v níž cena mrtvého dřeva převažuje nad funkcí. Přesto, že dřeva jež již „zemřelého“ na trhu více než dost. Zůstává bez povšimnutí.

S ohledem na mou vlastní profesní praxi vím, že například 54% dřevěných obalů, včetně palet se používá pouze jednorázově. Důvodem není jejich nefunkčnost, jako spíše neschopnost a nezájem všech stran, prodloužit životnost na dobu delší jedné cesty. Najít možnosti druhotného využití v objemech, které trh nabízí a poskytuje.

Speciálně palety jsou k vidění všude a téměř vždy jich mají klienti nadbytek. Často končí na skládkách, nebo ve spalovnách.

Již mnohokrát jsem slyšel, že dřevěné palety a speciálně ty EUR palety nenahraditelné. Nemyslím si to, spolu s klienty a partnery jsme se rozhodli vyvinout a otestovat alternativu z materiálu s permanentní obnovitelností a udržitelností.

Koncept vychází s jiného staršího, který již pět let úspěšně integrovali do svých toků klienti a partneři. Jedná se o koncept ocelových, drátěných boxů, postavených na variabilní platformě, která umožňuje se přizpůsobovat potřebám uživatele. Zatímco doposud byla základem „bedna“ rozhodli jsme se v novém projektu tuto zaměnit za paletu.

Paletu rozměrů 1200 x 800 mm. Paletu, jež namísto „nožiček“ nabízí ližiny pro bezpečné zaskladnění do paletových regálů. Paletu, která je plně kompatibilní například s kovovými paletovými ohrádkami, které klienti používají, ale mají permanentní problém s uvolňováním a ztrácením jejich fixačních prvků.

Namísto dřeva, pozinkovaná ocel. Namísto jedné až deseti cest, desetinásobek. Stejná nosnost, stejné rozměry, stejný způsob manipulace. Nulová prašnost a vysoká odolnost.

Snadnější fixace přepravovaného materiálu díky systému dna, které umožňuje upevňovat jednotlivé prvky i celek. To i v případě, že zboží nevykrývá celou paletu.

Standardní rozměr nejpoužívanějšího typu palet umožňuje bezproblémové umístění do stávajících paletových regálů. Stejně jako nevyžaduje změnu manipulační techniky v rámci logistických operací. 

Díky Modulárnímu systému je možné stejně vytvořit půl i čtvrt paletu a garantovat shodné vlastnosti při vyšší nosnosti.

Cílem vývoje je kromě jiného výrazné snížení spotřeby dřeva na výrobu dřevěných obalů určených na jednu jedinou cestu. Vhodná implementace zároveň umožňuje ze středně a dlouhodobého hlediska výrazně snížit náklady spojené s nákupem palet a následně s jejich likvidací ve formě odpadu.

V souvislosti s prohlášeními předních výrobců oceli, kteří se v čím dále vyšší míře zavazují ke snížení uhlíkové stopy svých operací na úroveň blízkou nule, bude tento krok mít pozitivní vliv i na snížení negativního vlivu lidské a hlavně pak průmyslové a logistické činnosti na životní prostředí.

A není třeba se bát, paleta už dnes není jediným dřevěným obalem, kterému jsme se podívali na zoubky.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace