- Reklama -spot_img

Kdy půjdou děti do školy a jaká budou případná omezení?

MINISTR ŠKOLSTVÍ PŘEDSTAVIL ŠKOLSKOU ČÁST PES

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga dnes představil matici opatření PES v oblasti školství. „Tabulka je výsledkem spolupráce mezi ministerstvy školství a zdravotnictví a zohledňuje priority české vzdělávací soustavy,“ řekl ministr školství na dnešní tiskové konferenci k představení materiálu.

Načítací animace Načítání...
EAD Logo Trvá to moc dlouho?

Načíst znovu Načíst dokument znovu
| Otevřít Otevřít v nové kartě

 

Informace k novým omezením v oblasti školství uplatňovaným od počátku dne 18. 11. 2020

Aktuální k 14. 11. 2020: Doplněny informace o opatřeních platných od 18. 11. 2020. 

Pozn. Krizová opatření obsahující níže uvedená pravidla zveřejníme, jakmile budou vydána. Informace k provozu škol a školských zařízení od 18. listopadu 2020 najdete ZDE.

Mateřské školy – pro prezenční docházku nejsou omezeny.

Základní školy – pro prezenční docházku jsou omezeny takto:

  • S výjimkou žáků 1. a 2. třídy základních škol se omezuje provoz základních škol podle školského zákona tak, že se zakazuje osobní přítomnost žáků základní školy na vzdělávání v základní škole. 1. a 2. třídy základních škol docházejí k prezenční výuce, zbylé třídy se vzdělávají distančně.

  • V případě, že jsou zařazeni do třídy společně se žáky 1. nebo 2. ročníku základní školy také žáci vyšších ročníků, tak se osobně vzdělávání účastní také tito žáci vyšších ročníků prvního stupně základních škol.

  • Provoz přípravných tříd základní školy není omezen.

  • Provoz škol zřízených při zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy není omezen.

  • Provoz školy při zdravotnickém zařízení není omezen.

Prezenční výuka ve všech uvedených případech probíhá pouze v homogenních třídách (skupinách) žáků. Doporučujeme, aby se pedagogové u jednotlivých skupin nestřídali, pokud je to možné; nicméně to není zakázané.

Je zakázáno při tomto vzdělávání provozovat sportovní činnost a zpívat (hudební výchova a tělesná výchova se neruší, ale naplní se jiným obsahem).

S žáky, kterým je umožněna prezenční výuka, je možné provozovat venkovní aktivity, je nezbytné zachovat homogennost skupin. Tito žáci a pedagogové mohou být pohromadě, ale celá skupina musí udržovat odstup od ostatních osob venku.

Jsou povoleny individuální konzultace 1 žák + 1 pedagog (možnost přítomnosti navíc také zákonného zástupce). O jejich organizaci rozhoduje ředitel školy s ohledem na vzdělávací potřeby žáka.

Provoz školní družiny nebo školního klubu je možný pro účastníky, kteří se podle výše uvedeného mohou účastnit prezenčního vzdělávání, pokud je zachována homogennost skupiny (tedy v oddělení nebo skupině budou pouze žáci z jedné třídy).

Základní školy nebo třídy základních škol zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona

Provoz těchto škol či tříd není omezen. Výuka probíhá v neměnných homogenních skupinách. Je zakázáno při tomto vzdělávání provozovat sportovní činnost a zpívat (hudební výchova a tělesná výchova se neruší, ale naplní se jiným obsahem).

Provoz školní družiny a školního klubu je možný pro účastníky, kteří se podle výše uvedeného mohou účastnit prezenčního vzdělávání, za podmínky dodržení homogennosti skupin (tedy v oddělení ne skupině budou pouze žáci z jedné třídy).

Školy v přírodě jsou zakázány.

Střední školy, vyšší odborné školy a konzervatoře

Provoz středních a vyšších odborných škol a konzervatoří podle školského zákona je omezen tak, že se zakazuje osobní přítomnost žáků a studentů na středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách a vzdělávání v konzervatoři podle školského zákona, s výjimkou

  • škol zřízených při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy;

  • škol zřízených Ministerstvem spravedlnosti;

  • praktického vyučování a praktické přípravy žáků a studentů zdravotnických oborů ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb.

  • Jsou povoleny individuální konzultace 1 žák/student + 1 pedagog. O jejich organizaci rozhoduje ředitel školy s ohledem na vzdělávací potřeby žáka/studenta.

Praktické školy jednoleté a dvouleté

Provoz těchto škol není omezen. Je zakázáno při tomto vzdělávání provozovat sportovní činnost a zpívat (hudební výchova a tělesná výchova se neruší, ale naplní se jiným obsahem).

Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky a základní umělecké školy

Stále je zakázána osobní přítomnost žáků na základním uměleckém vzdělávání v základní umělecké škole a jazykovém vzdělávání v jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky včetně účasti žáků a uchazečů na státní jazykové zkoušce.

Školní klub a středisko volného času

Prezenční činnost střediska volné času je zakázána.

Prezenční činnost školního klubu je možná pro účastníky, kteří se mohou podle výše uvedených pravidel účastnit prezenčního vzdělávání za podmínky, že ve skupině jsou pouze žáci z jedné třídy školy.

Školské výchovné a ubytovací zařízení

Je zakázáno poskytovat ubytování žákům škol a studentům vyšších odborných škol, kteří mají na území České republiky jiné bydliště, s výjimkou:

  •  žáků a studentů, jimž byla vládou uložena pracovní povinnost podle krizového zákona,

  •  žáků a studentů, kteří se účastní praktického vyučování a praktické přípravy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb a

  •  žáků škol/tříd, kteří se mohou podle výše uvedených pravidel účastnit prezenční výuky.

Obecně jsou nadále zakázány, s výjimkou mateřských škol, sportovní činnosti a zpěv při vzdělávacích aktivitách.

Zrušením zákazu osobní přítomnosti na vzdělávání, jak je uvedeno výše, se stává docházka pro žáky a studenty povinnou.

Přehled dosavadních omezení do 17. 11. včetně:

Aktuální k 14. 11. 2020: Doplněny informace o opatřeních platných od 18. 11. 2020. 

Vláda omezila:

  • provoz středních a vyšších odborných škol a konzervatoří podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a to tak, že zakazuje osobní přítomnost žáků a studentů na středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách a vzdělávání v konzervatoři podle školského zákona, s výjimkou:

         škol zřízených při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy, škol zřízených Ministerstvem spravedlnosti, praktického vyučování a praktické přípravy žáků a studentů zdravotnických oborů ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb (praktické vyučování a praktická příprava by měla započnout, jakmile je to objektivně možné s ohledem na organizaci praktické výuky či praktické přípravy),

  • provoz základních škol podle školského zákona, a to tak, že se zakazuje osobní přítomnost žáků na základním vzdělávání v základní škole; tento bod se nevztahuje na školy při zdravotnickém zařízení. Nově je tedy provoz základních škol a tříd základních škol zřízených podle § 16 odst. 9 školského zákona omezen tak, že je zakázána osobní přítomnost žáků na základním vzdělávání,

  • přípravná třída: Na přípravné třídy se uplatní stejná pravidla vyplývající z krizových opatření, která se uplatňují u základních škol,

  • provoz základních uměleckých škol a jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky podle školského zákona a to tak, že zakazuje osobní přítomnost žáků na základním uměleckém vzdělávání v základní umělecké škole a jazykovém vzdělávání v jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky včetně účasti žáků a uchazečů na státní jazykové zkoušce,

  • provoz středisek volného času, školních klubů a školních družin, a to tak, že zakazuje osobní přítomnost dětí, žáků a studentů a jiných účastníků na tomto zájmovém vzdělávání,

  • provoz školských výchovných a ubytovacích zařízení, a to tak, že se zakazuje poskytování ubytování žákům škol a studentům vyšších odborných škol podle školského zákona, kteří mají na území České republiky jiné bydliště, ve školských výchovných a ubytovacích zařízeních (domov mládeže, internát), s výjimkou studentů, jimž byla vládou uložena pracovní povinnost podle krizového zákona, a od 21. 10. nově dále s výjimkou žáků a studentů, kteří se účastní praktického vyučování a praktické přípravy podle bodu o provozu středních a vyšších odborných škol,

  • zakazuje se škola v přírodě,

  • provoz škol, s výjimkou mateřských škol a školských zařízení podle školského zákona a vysokých škol tak, že součástí vzdělávání není zpěv,

  • provoz škol, s výjimkou mateřských škol podle školského zákona a vysokých škol, a to tak, že zakazuje sportovní činnosti jako součást vzdělávání.

Mateřské školy jsou stále v provozu včetně mateřských škol nebo tříd mateřských škol zřízených podle § 16 odst. 9 školského zákona.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieKoronavirus
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace