Návrh, výstavba, provoz a následná demolice. Stavební proces je dnes velmi lineární a vzniká z něj obrovské množství velmi drahého odpadu. Celkem dvě třetiny veškerého odpadu totiž pochází právě ze stavebnictví. „Na výstavbu je proto nezbytné pohlížet prostřednictvím celého životního cyklu budov od stavby, přes provoz až po jejich demolici. Pokud chceme stavět udržitelně a nevyčerpat v dohledné době surovinové zdroje, je nutné přehodnotit přístup k navrhování a nad celým životním cyklem budovy se zamýšlet již v rámci jejího návrhu,“ řekla k tématu další ze série přednášek Rethink Architecture výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.
Přednáškový cyklus pořádá Rada spolu s Centrem architektury a městského plánování v Praze.
Podle architekta Karla Goláně z Institutu cirkulární ekonomiky jsme se v posledních letech již naučili zabývat se úsporami, pouze však v provozu budov například formou jejich zateplení a snižování energetické náročnosti. „Neřešíme zatím ale celý životní cyklus, a tak třeba nevíme, jak polystyren, kterým zateplujeme budovy, budeme při demolici recyklovat. Tento pohled je třeba změnit,“ řekl Goláň.
Podle Marie Nehasilové z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je třeba již v projektové fázi řešit otázku materiálů, z nichž stavba vzniká z hlediska dopadů na životní prostředí. Materiály je dnes možné vybírat například podle enviromentálního prohlášení o produktu (EPD). Je vhodné také přemýšlet již v projektu nadnosnou konstrukcí budovy tak, aby ji případně, až budova doslouží, bylo možné dále využít.