- Reklama -spot_img

Další průmyslová revoluce nebo evoluce průmyslu stávajícího?

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Různé pravdy o průmyslových revolucích? Žijeme v době čtvrté průmyslové revoluce. Upozorňují nás politici, média, nadřízení, a to i přesto, že již od roku 2015 prorůstá světem průmyslu nenápadně, ale významně první (INDUSTRY 5.0) průmyslová evoluce.

Evoluce, která je na rozdíl od té přírodní, kontrolována a řízena člověkem.

Tento článek je dalším z pohledů na důvod vzniku INDUSTRY 5.0 a tak na vývoj, jakým se tato první průmyslová evoluce a spolu s ní i průmysl samotný budou ubírat společně se životem na zatím jediné planetě na které máme schopnost žít, než Elon Musk pošle za 30 let 1 milion lidí na Mars, jak slibuje.

Podíváme-li se na rozbory průmyslového rozvoje, pravděpodobně se nevyhneme právě pojmenování a definici čtyř průmyslových revolucí, které v textu nejčastěji doprovází zobrazení níže.

Většinou je prezentováno bez upřesnění časového rozsahu, které jsem si dovolil doplnit a využít v prezentaci několik let nazpět. Doplněním časových údajů jsem poukazoval účastníkům na to, že revoluce od revoluce, je čas, k další revolucí kratší, a zatímco ta první trvala 110 let, ta poslední jen dva roky.

Je to důležité, a to nejen z pohledu logistika, ale všech, kdo by se snažili nastartovat další revoluci, protože by se museli připravit na to, že možná skončí dříve, než dozní výstřel z Aurory.

Většinu přehledů o tom, jak vypadala, jak dlouho trvala, co znamenala ta, či ona revoluce nevytváří dělníci a pracující, kterých se přímo dotýkala, ale lidé v kancelářích, ústavech, institutech, nebo na univerzitách a organizacích. Ty jsou skutečné průmyslové realitě často na hody vzdálení a pracují jen a pouze s daty, ze kterých dokáží vyčíst nejen minulost, ale i budoucnost.

Bohužel jejich matematická mysl se vyvíjela a vyvinula zcela opačně, než se mnozí domnívají. Namísto nekonečné řady čísel a jejich variací, jim v dnešní době stačí jen čísla dvě – JEDNIČKA a NULA.

Nedílnou součástí mé práce je schopnost vidět věci jinak, než je vidí ostatní. Dívám se na ně z různých úhlů pohledu, abych zjistit, zda-li tu, či onu věc, výrobek, proces, nelze udělat, či využít jinak, než nám tvrdí ostatní. Po několika letech se tedy vracím ke svému rozboru průmyslových revolucí a doplňuji je o další pohled.

Stavím je do souvislosti s počtem obyvatel Země, jejich ekonomickým zázemím a zároveň s objemem odpadu a plýtvání, který průmysl vyrábí. Výsledky jsou jednoznačné.

Jak vidíte, každá nová průmyslová revoluce znamenala při nárůstu počtu obyvatel, prohloubení propasti mezi bohatými a chudými. Dále s ní přímo související nárůst plýtvání a generovaného odpadu, a to bez ohledu na to nazýváme-li jej recyklovaný, komunální, či vesmírný.

I když čísla jsou jednoznačná, ne všichni v nich dokáží číst, a to i přesto, že jsou někdy z řad těch, kdož s nimi každý den pracují a přetvářejí je k obrazu svému. Proto jsem je převedl do podoby, které budou rozumět všichni, a to napříč generacemi.

Tento graf skrývající tří údaje v jedné podobě ukazuje jasně k jakému stavu čtyři průmyslové revoluce vedly a jaké dědictví nám zanechali. Poslední PÁTÁ KOLONKA, je dedikována INDUSTRY 5.0, průmyslové evoluci, které vše mění od kořenů, kterými již pevně prorůstá podklad, ve kterém roste.

Na rozdíl od čtyř revolucí, jež znamenaly nejprve změnu v jednom a pak dalších segmentech, připomíná INDUSTRY 5.0 pásmový osev. Spíše způsob, jaký se šíří travní porost, či množí pampelišky a mnohé další rostliny, proniká do všech míst, bez ohledu na jejich způsobilost a hledá tam prostor pro život.

INDUSTRY 5.0 nejen, že může být, ale i bude největším průmyslem světa. Bude jím proto, že se stává a stane součástí všech průmyslových odvětví, a to bez ohledu na jejich zaměření či specifikaci, je totiž postaven na jediném společném bodě, který je průnikem a je vlastní všem činnostem, je jím plýtvání a tvorba odpadu.

Právě ty INDUSTRY 5.0 nejen identifikuje, ale i přináší prostředky, jak jim předejít. Tedy schopnost ji bez kapitálových investic integrovat.

Věřím, že tento článek, přinese další pochopení INDUSTRY 5.0 a těším se, kdy se i vy rozhodnete, že je výhodnější, aby vaše společnost, škola, organizace, rodina, úřad, stát a další entity generovaly profit a ne odpad. Rád Vám poradím, jak toho dosáhnout.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace