- Reklama -

Chudší země dostanou možnost, jak nepřijmout plastové odpady k recyklaci

Aktuálně

Pohozené odpady v lese nebo vandalismus podél turistických tras

Nadešel čas dovolených, který letos pro většinu Čechů bude ve znamení pobytu v tuzemsku uprostřed přírody. A právě ta dostane během letní sezony zabrat....

Firma provozovala bioplynovou stanici v rozporu s integrovaným povolením

Společnost IC-PARK ENERGO, a.s., která v bývalém zemědělském areálu ve Svojšíně provozuje bioplynovou stanici, porušila podmínky integrovaného povolení. Dlouhodobě skladovala tuny kuchyňských odpadů a neprováděla...

Zelená obec a Sběrný dvůr, nejvíce bodovaly obce ze Středočeského kraje

Společnost REMA ocenila obce zapojené do projektů Zelená obec a Sběrný dvůr, které v roce 2019 vysbíraly nejvíce vysloužilých elektrozařízení. Nejlepší obce z každého kraje zapojené...

Jaká je cena národní implementace INDUSTRY 5.0?

Dobrý den, před nedávnem jsem byl požádán, zda-li bych nepředložil prezidentovi USA cenu za implementaci a zavedení INDUSTRY 5.0 na úrovni národní legislativy jeho...
Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Export a následný obchod s nekvalitním plastovým odpadem je jedním ze způsobů, jak se bohaté země vypořádávají se svým odpadem. Díky prodeji odpadu různým firmám, které je pak dále posílají do chudých zemí, protože náklady na recyklaci jsou zde levnější.

Je to ekonomický úmysl, jak se vyhnout nepříjemnému úkolu najít zpracování odpadů někde doma, nebo muset zaplatit za jeho likvidaci. Většina odpadu je bohužel přepravována do zemí, které nejsou schopny je řádně zpravovat. Chudé země mají nekvalitní odpadové hospodářství. Vyspělé země vyvážejí svůj plastový odpad do chudších zemí se slabou recyklační kapacitou, tyto plasty jsou často dumpingově exportovány.

Svět se potácí hordě 250 milionů tun plastového odpadu. Tohle číslo, by v příštích 30 letech mohlo vzrůst až o 70%. Plastový odpad je však také komoditou, která se prodává a obchoduje v globálním průmyslu, který každoročně vytváří obrat až 200 miliard USD.

Nedávné rozhodnutí OSN by však mohlo pomoci zemím, které jsou nejvíce postiženy plastovým odpadem a s nejmenšími technickými možnostmi, jak je zpracovat. Kvůli málo známé smlouvě nazvané Basilejská úmluva, chudé země nyní mohou říci ne záplavě vyváženého odpadu.

Basilejská úmluva byla přijata OSN v roce 1989 za účelem řízení toku toxického a nebezpečného odpadu z bohatých do chudých zemí. Pro bohaté země je levnější přemístit svůj odpad do oblastí s nižšími náklady na odpadové hospodářství a špatným legislativním dohledem. Proto vznikají příležitosti ke zneužívání systému.

Aktivisté proti nelegálnímu obchodu s odpady

Obrázky plastového odpadu, který se hromadí na plážích v mnoha rozvojových zemích, včetně některých nejvzdálenějších ostrovů světa, vedly k úsilí vyjednávání a určení, které plasty budou regulovány rozhodnutím OSN.

Cílem jednání, která se konala v Ženevě během dvou týdnů, bylo urychleně podniknout kroky k řešení složitých otázek. Recyklační průmysl varoval, že předpisy by mohly znesnadnit recyklaci plastů v době, kdy je třeba recyklovat mnohem více.

Například Norsko předložilo návrh na změnu způsobu identifikace, jakým smlouva upravuje plasty, přesunutím mnoha druhů plastů z kategorie „ostatní než nebezpečné“ do seznamu odpadů „se zvláštním zřetelem“.

Počínaje rokem 2020 se bude vyžadovat, aby rozvojové země byly informovány, pokud jsou takové plasty už v přepravě odpadu. S těmito pravidly mohou země přijmout nebo zrušit svůj „předchozí souhlas“. Poprvé mohou rozvojové země odmítnout přepravu odpadních plastů s podporou mezinárodního práva.

Recyklační průmysl by měl být spravedlivější a všechna rozhodnutí se týkají pouze nekvalitních plastových odpadů s nízkou nebo nereálnou recyklací. Většina recyklátorů v západních zemích tyto plasty nechce zpracovávat. Výtěžnost je nízká a náklady vysoké, proto jsou stále více vyváženy do chudých zemí.

Celosvětový obchod s plastovými odpady je jedním z faktorů tohoto problému. Rozvojové země mají právo vědět, co vstupuje na jejich území s možností je odmítnout.

Vyspělé západní země mají tendenci produkovat kvalitní plastový odpad. Disponují moderními systémy pro jeho správu. Pokud budou nepřístupné cesty k dumpingu plastových odpadů, bohatší země budou muset najít způsoby, jak donutit své recyklační společnosti k tomu, aby se s jejich plasty vypořádaly doma.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Technologie

Napsat komentář

Recyklace

Nová metoda recyklace matrací poslouží jako surovina k výrobě nových

Společnost BASF vyvinula proces chemické recyklace použitých matrací. Staré matrace díky němu poslouží jako materiál pro výrobu nových. Metoda se nyní testuje v závodě...

Recyklace bazénové vody je z ekonomického hlediska mnohem výhodnější

Vláda připravuje novu legislativu zajišťující větší ochranu pitné vody a donutí tak velké odběratele, ale i domácnosti lépe hospodařit s vodou. Předkládané návrhy předpokládají vyšší...

Starou zahradní techniku můžete nechat zdarma odvézt k recyklaci

Zahrádkaření mají Češi prostě v krvi. Během letošního jara navíc kvůli pandemii koronaviru na svých zahradách či chatách trávili ještě více času než obvykle....

Sbírá lógr od restaurací a kaváren, pak je přimícháván do kompostu

Podle odhadů se každý den na této planetě vypije kolem 2 miliard šálků kávy každý den. Jiný odhad (americké ministerstvo zemědělství) odhadlo produkci kávy...

Firma nezajistila recyklaci nebo jiné využití odpadů z obalů

Společnost JoWo – Com s.r.o. se sídlem ve Kdyni, provozující balicí a obchodní činnost se zaměřením na drogistické zboží, porušila zákon o obalech. V období od...