- Reklama -spot_img

ČEZ žádá pro elektrárnu Prunéřov II další emisní výjimku “na dožití”.

Zavřete ji tedy dříve, žádají ekologické organizace

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Firma ČEZ požádala pro svoji uhelnou elektrárnu Prunéřov II o výjimku z limitů pro emise rtuti a prachu až do roku 2030. A to přesto, že elektrárna už jednu (o hodně kratší) výjimku na rtuť v tomto roce obdržela. Navíc limit pro prach elektrárna již plní a výjimka by jí tak umožnila emise této škodliviny dokonce zvýšit. S koncem nové výjimky chce ČEZ elektrárnu odstavit. Hnutí DUHA a Greenpeace tento termín považují za příliš pozdní a budou ve správním řízení požadovat dřívější odstavení.

Poslední by měla dle doporučení tzv. Uhelné komise zavírat elektrárna s nejnižšími emisemi oxidu uhličitého na jednotku vyrobené energie. Odstavení elektrárny Prunéřov II pak dává podle ekologických organizací smysl nejpozději na konci roku 2027 s ohledem na nutný úplný odklon od uhlí v ČR kolem roku 2030.

Prunerov Power Station. © Greenpeace / Kate Davison
Elektrárna Prunéřov © Greenpeace / Kate Davison

ČEZ žádá o povolení vypouštět ve spalinách místo 1-7 mikrogramů rtuti na metr krychlový 17 mikrogramů až do konce roku 2030. Aktuálně má povoleno vypouštět 26 mikrogramů na krychlový metr, ale na jednom bloku jen do konce roku 2022, na dalším do konce roku 2023 a na posledním ze tří bloků do dubna 2024. [3] Uzavření Prunéřova II až na konci 2030, bez toho aby od roku 2024 splňoval emisní limit, by nejspíš fakticky vedlo k vypuštění celkově většího množství rtuti do konce provozu [4].

V případě prachu žádá ČEZ o navýšení limitu na 10 mikrogramů na metr krychlový, přestože už nyní plní limit 2 – 8 mikrogramů. Ekologické organizace nesouhlasí se zvýšením limitu, pro jeho dosažení zjevně není potřeba nová investice (vzhledem k aktuálnímu plnění limitu) a úspory na provozních nákladech nejsou dostatečným důvodem pro větší znečišťování ovzduší.

Ekologické organizace kritizovaly výjimky i pro všechny ostatní uhelné elektrárny v ČR. Na udělení rozsáhlé výjimky pro elektrárnu Počerady podaly žalobu a plánují žalovat i výjimku pro elektrárnu Chvaletice.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká: 
“ČEZ chce pro uhelnou elektrárnu Prunéřov II nejdelší výjimku z limitů na ochranu zdraví ze všech elektráren v ČR, na devět let. A to přesto, že letos na jaře dostal kratší výjimku oproti slibu, že limit pro rtuť splní. Udělení delší výjimky na dožití elektrárny si dokáži představit, ale rozhodně ne do roku 2030. V tomto roce by měla končit už poslední uhelná elektrárna. Maximum provozu Prunéřova je tedy dle emisní intenzity konec roku 2027. I předtím, ale musí výrazně omezit emise rtuti a rozhodně nesmí zvýšit emise prachu.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká:
“Provozovatelé si začínají uvědomovat, že nemá smysl donekonečna investovat do dílčích stavebních úprav na zachycování škodlivin u starých uhelných elektráren, a tím prodlužovat jejich provoz, ale naopak má smysl je zavírat. V ideálním případě by ale firma ČEZ měla místo žádosti o novou výjimku zavírat bloky elektrárny Prunéřov v termínech, do kterých má nyní udělenou současnou výjimku – celá elektrárna by tedy měla skončit v dubnu 2024. Prodlužovat délku výjimky až na rok 2030 a rozšiřovat ji o další škodliviny je absurdní. Pokud máme utlumit uhlí v následující dekádě, společnost ČEZ by měla elektrárnu Prunéřov II zavřít nejpozději v roce 2027 a ještě předtím uzavřít černouhelnou elektrárnu Dětmarovice a starý blok elektrárny Ledvice.”

Eliška Beranová, právnička Frank Bold, říká:
Udělení výjimky do roku 2030 by bylo v rozporu se zavedenou správní praxí, podle které nelze v žádném případě udělit výjimku na dobu delší než 8 let. Zároveň musí být v případě udělení výjimky dodržen zákonný požadavek na zajištění vysoké úrovně ochrany životního prostředí. Pokud by měla výjimka trvat až do roku 2030 a provozovatel by zároveň nepodnikl žádné kroky pro minimalizaci dopadů výjimky na lidské zdraví a životní prostředí, lze předpokládat, že tato zákonná podmínka nebude splněna.”

Zdroj: Tisková zpráva Greenpeace Česká republika a Hnutí DUHA

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieENERGETIKA
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace