- Reklama -spot_img

Když jsou peníze až na prvním místě?

Ústecký kraj se zavázal podporovat Tykačovy projekty a dostal 44 milionů. Nemůže nestranně posoudit výjimku z emisních limitů

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

Ministerstvo životního prostředí shromáždilo důkazy o rozsáhlé spolupráci Ústeckého kraje a uhelných firem miliardáře Pavla Tykače. Ministerstvo totiž prošetřuje systémovou podjatost Krajského úřadu Ústeckého kraje vůči firmě Vršanská uhelná Pavla Tykače při posuzování žádosti o velkou výjimku z ochrany ovzduší a zdraví pro elektrárnu Počerady. Kraj se v minulosti zavázal k podpoře firmy a vytváření podmínek pro její projekty. Na oplátku kraj získal od roku 2014 již 44 milionů korun. V minulém roce po podání žádosti o výjimku se navíc přísun peněz znatelně zvýšil – z předchozích 2 až 3 milionů v předchozích letech na 8 milionů v loňském roce.

Hnutí DUHA a Greenpeace podaly jako účastníci řízení o výjimce z emisních limitů námitku systémové podjatosti, neboť považují za nemožné, aby krajští úředníci za takových podmínek rozhodli nestranně a bez ohledu na zájmy firmy. Výjimka na čtyřnásobné překračování nových limitů na ochranu ovzduší zdraví by elektrárně Počerady ušetřila miliardové náklady.

Elektrárna Počerady © (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

Ústecký kraj ve smlouvách s Vršanskou uhelnou či dalšími firmami ze skupiny Pavla Tykače deklaroval, že společnost považuje za stabilního a perspektivního partnera, jehož působení chce v souladu s principy udržitelného rozvoje a platného práva podporovat. Kraj se zavázal podle svých možností a podmínek vytvářet společnosti v úzké součinnosti s ní odpovídající podmínky pro její rozvojové projekty. V minulosti se kraj a firma dokonce dohodly na vytvoření pracovního týmu, v němž byl zastoupen bývalý hejtman Oldřich Bubeníček, generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček a předseda představenstva této firmy Petr Antoš. Zatímco deklarace o spolupráci jsou ve smlouvách, které již skončily platnost, smlouvy o darech pokračují a finanční objem se v poslední době výrazně zvýšil. Ekologické organizace označují rozsah žádané výjimky za nezákonný a navrhují nevyhovující provoz uzavřít. Proti udělení výjimky se vyslovily i blízké obce Volevčice, Výškov a Blažim.

Podobné požadavky (3,5krát vyšší limit pro rtuť, a to dokonce na 8 let) prosazuje jiná z firem Tykačovy skupiny již dva roky pro elektrárnu Chvaletice. Ta je přitom největším českým zdrojem rtuti do ovzduší, hned za ní následují právě Počerady, které jsou pro změnu největším zdrojem oxidu uhličitého či oxidů dusíku a podle kritéria schváleného Uhelnou komisí by měly být odstaveny jako první z českých uhelných zdrojů. Obě elektrárny přitom v součtu vyrobí za rok méně elektřiny, než kolik se jí z ČR vyveze.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:
“Ministerstvo životního prostředí odhalilo ještě více důkazů o spolupráci Ústeckého kraje a Vršanské uhelné Pavla Tykače, než jsme doložili my k námitce podjatosti. V minulém roce dostal kraj najednou čtyřnásobně více peněz než v roce 2019. Očekává Vršanská uhelná, že ji nyní projde nehorázná výjimka z emisních limitů? Jde o zdraví lidí a vážná pochybnost o nezávislosti úřadu je jasným důvodem pro převedení rozhodování jinam.”

Lukáš Hrábek z Greenpeace ČR řekl:
“Je nesporné, že Vršanská uhelná je a historicky byla s Ústeckým krajem velmi spjatá. Poté, co elektrárna Počerady požádala o výjimku z emisních limitů, nasypala firma do krajské kasičky dokonce 8 milionů korun. Podle nás to není náhoda a úředníci se mohou snadno cítit pod tlakem, že se od nich očekává rozhodnutí ve prospěch této společnosti. Nejlepší pro všechny zúčastněné by bylo, kdyby se o výjimce rozhodovalo v jiném kraji.”

Autor: Greenpeace Česká republika a Hnutí DUHA

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieEKOLOGIE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace