- Reklama -spot_img

Čeká nás další ekologická katastrofa na Odře?

Občanská sdružení se jí snaží předejít mezinárodní spoluprací

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

V srpnu minulého roku informovala environmentální občanská sdružení média o ekologické katastrofě, která otrávila řeku Odru a zabila tuny ryb. Situaci byli nuceni komentovat aktéři nejvyšších pater politiky, katastrofa však mimo jiné ukázala, že minimálně státní správa Polska není schopná nebo ochotná, efektivně spolupracovat se svými partnery v Německu a Česku, kterými Odra také teče. Přitom rychlá informovanost o podobné havárii může předejít zbytečným škodám.

Od té doby se toho na straně politiků příliš nezměnilo. Řasy, které otravu způsobily, se v Odře stále vyskytují ve velkém množství, jen dočasně neprodukují tak velké množství toxických látek, které jsou smrtelně nebezpečné pro ryby a měkkýše. Není připravován žádný účinný plán nápravy situace a do řeky neustále plynou slané odpadní vody.

Chceme to změnit 

8.února 2023 se proto ve Wroclawi setkali zástupci členských organizací mezinárodní koalice Čas na Odru a polské koalice Zachraňme řeky. Na rozdíl od vlád, které na společném řešení zatím pracují minimálně, zástupci environmentálních organizací z Polska, Německa a Česka spolupracují na koordinovaném postupu, aby zabránili další možné katastrofě. 

Toto konstatování není nijak nadnesené. Koncentrace soli, která byla jedním z viníků katastrofy ze srpna 2022, je v Odře stále vysoká. Podle odborníků tak řeku chrání jen zimní roční období s vyššími průtoky a nižšími teplotami a environmentální občanská sdružení proto neklidně očekávají, co přijde s jarem. Jsou si však jistí, že regulační úpravy Odry, které prosazuje zvláště polská strana, situaci rozhodně nezlepší. Prostředky na škodlivé a neopodstatněné regulační práce by podle nich měly být naopak přesměrovány na ochranu řeky, obnovu jejích biologických zdrojů a bezpečnost obyvatel údolí Odry.

Regulace nic nevyřeší, potřebujeme zdravé řeky 

„Další regulace nejen negativně ovlivní proces obnovy biodiverzity na Odře, ale oslabí i samočistící schopnosti řeky. Nese to s sebou riziko ještě větších katastrof než ta z loňského roku,” říká Dorota Chmielowiec-Tyszko z koalice „Čas na Odru”, ve společné tiskové zprávě, která vznikla na wroclawském setkání. „Uděláme vše, abychom tomu zabránili. Připravujeme vlastní plán na ozdravění řeky a zveme ke spolupráci vlády všech oderských států Německa, Polska i České republiky.” dodává.

Vlastimil Karlík z organizace Arnika zase upozorňuje, že na situaci na Odře mají část viny i české průmyslové podniky. „Přestože loňská katastrofa postihla jen Polsko a Německo, ani česká strana v tom není úplně nevinně. K zasolení Odry přispívají i důlní vody z dolu ČSM u Stonavy a další odpady z ostravsko-karvinské aglomerace.”

Budoucnost významné řeky pro tři státy Evropské unie – Polska, Německa a Česka – tak podle účastníků wroclavského setkání záleží na konstruktivní mezinárodní spolupráci na všech úrovních. Občanská sdružení mají v tomto ohledu před vládami náskok. 

Podrobnější informace budou najdete na internetové stránce koalice Čas na Odru (www.saveoder.org

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieVODA
ZdrojARNIKA
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace