Dopis reaguje na rozhodnutí polských úřadů, které povolilo v minulých dnech dolu Turów  těžbu na dalších šest let. Proces udělování povolení probíhal zcela tajně, nesměl se ho zúčastnit nikdo z neziskových organizací, samosprávných celků, dotčených občanů ani českých státních institucí. Postup polských úřadů je dlouhodobě netransparentní a odporuje podle Greenpeace evropské legislativě. Od 1. května, kdy končí platnost stávajícího povolení, tak bude v dole Turów probíhat nelegální těžba, o které nejsou známy žádné detaily. Greenpeace považuje jednání polské strany za zcela skandální a nepřijatelné, již dříve proto organizace podala u příslušného polského soudu stížnost proti porušování práv na účast veřejnosti.

Důl Turów © (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Greenpeace doufá, že ministerstvo podnikne i další kroky jako je vyjádření jasného nesouhlasu se současným postupem polských úřadů nebo důrazný požadavek sdílení informací. Žádá ministra také o přednesení problému rozšiřování  těžby v dole Turów na jednání Visegrádské čtyřky a k požadování jasné reakce polské strany na negativní stanovisko české vlády v procesu EIA k rozšiřování těžby na dole Turów.

Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace, říká:
“Nacházíme se nyní v době krize způsobené epidemií koronaviru a je pro nás všechny – i pro vládu – prioritou ochrana zdraví. Bohužel však rozhodnutí polských úřadů o povolení další těžby na dole Turów padlo právě teď, proto i česká strana musí reagovat nyní. Oceňujeme, že ministr životního prostředí i celá vláda ČR vždy prohlašovali, že budou bránit práva občanů České republiky, která jsou negativně ovlivňována těžbou v dole Turów. Doufáme proto, že v této době, kdy Polsko v rozporu s evropským právem vydalo povolení k těžbě a kdy nijak nereflektuje negativní stanovisko české vlády k dalšímu rozšiřování dolu, podnikne vláda jasné kroky na obranu práv českých občanů.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace Česká republika, říká:
“Zaznamenali jsme s povděkem vyjádření pana ministra Brabce pro Český rozhlas, že spoléhá na Evropskou komisi a že podle něj může skončit případ u soudu. V tuto chvíli ale podle nás není správné spoléhat se pouze na proaktivní přístup Komise, jejíž postup je vázán pevnými časovými lhůtami, a která řeší mnoho případů včetně těch spojených s koronavirovou krizí. Řešení kontroverze kolem dolu Turów se tak může protáhnout na mnoho měsíců. Pouze Evropský soudní dvůr v současnosti může nařídit zcela nezbytné předběžné opatření, a zamezit tak bezprostředně hrozícím škodám na právech českých občanů i životním prostředí. Proto jedině Ministerstvo životního prostředí a vláda České republika mají v tuto chvíli v rukou efektivní nástroj, jak hájit práva českých občanů.” 

Rozšíření dolu Turów by mělo silný negativní vliv na občany České republiky. Hrozí ztráta vody až pro 30 tisíc obyvatel Libereckého kraje, ale také nezanedbatelné znečištění ovzduší a hluk. Těžba by také vedla k prohloubení klimatické krize, které již nyní čelíme.

Proti rozšíření dolu vznikla i petice, kterou společně organizovala organizace Greenpeace s místními obcemi a Liberecký krajem. Téměř 13 tisíc podpisů, z nichž naprostá většina pocházela přímo od lidí z regionu ohroženého ztrátou vody kvůli těžbě v dole Turów,, převzala v Bruselu europoslankyně Tatjana Ždanoka z Petičního výboru Evropského parlamentu. Ten se měl peticí zabývat už na svém březnovém zasedání, kvůli koronaviru bylo ale jeho jednání odloženo na později.

 

Zdroj: Greenpeace Česká republika