Reagujeme tak na požadavky městských částí, které se na nás začaly s problémem obracet. Jednali jsme se všemi provozovateli dvorů a našli shodu na systému provozu. Fungování kvalitního systému nakládání s odpady v Praze i v této náročné době je jedna ze základních služeb, kterou město zajišťuje a kromě dočasného uzavření sběrných dvorů funguje bez omezení. Zároveň ale vyzýváme občany, aby byli ohleduplní a trpěliví a odkládali své odpadky jen na místa k tomu určená,“ říká náměstek primátora pro oblast životního prostředí a bezpečnosti Petr Hlubuček.

Sběrné dvory byly uzavřeny společně s dalšími provozovnami v reakci na vyhlášení nouzového stavu vládou. Provoz sběrných dvorů bude nyní upraven tak, aby byly dodrženy zásady bezpečnosti a ochrany zaměstnanců před šířením koronaviru. Občané budou vpuštěni do prostoru dvora většinou po jednom, max. po třech, otvírací doba je v některých případech mírně zkrácena a počet zaměstnanců bude omezen.

Na území Prahy je provozováno celkem 19 sběrných dvorů. V nich mohou obyvatelé odkládat následující druhy odpadů:

– objemný odpad (nábytek, zařízení domácnosti); suť z bytových úprav v množství do 1m3 zdarma; dřevěný odpad; tříděné složky odpadu – papír, sklo, plasty, nápojové kartony, bioodpad, kovový odpad; nebezpečné složky komunálního odpadu; pneumatiky  –  od 25 Kč za kus podle velikosti; vyřazená elektrozařízení (lednice, pračky, televize, rádia, sporáky, počítače, videa…); použitý textil, obuv a oděvy; použité potravinářské oleje a tuky (pouze v PET lahvích).

S přibývajícím jarem a delším pobytem obyvatel ve svých domovech se také zvýšilo množství tříděného odpadu odkládaného obyvateli do barevných popelnic. Městské části se proto mohou obrátit s požadavky na zvýšení četnosti svozu či úpravu stanovišť tříděného odpadu na Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy, který bude požadavky řešit co nejrychleji ve spolupráci s Pražskými službami, a.s.

Přehled sběrných dvorů – otevírací doba, podmínky vstupu

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy