Organizace Greenpeace dnes znovu požádala ministerstvo životního prostředí o poskytnutí informací ke smlouvě o další těžbě na dole Turów, kterou se Česká republika chystá uzavřít s Polskem. Původní žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím ministerstvo odmítlo s tím, že by “zpřístupnění požadavků jedné strany mohlo ohrozit diskuzi účastníků vyjednávání, jejich vyjednávací pozici a v konečném důsledků též samotné sjednání mezivládní dohody”. V současné době již však podle vyjádření politiků je text smlouvy hotový a vyjednaný, a proto podle Greenpeace nic nebrání v poskytnutí informací.

Nikol Krejčová z Greenpeace říká: 
“Veřejnost má právo dozvědět se, co vláda v jejím zájmu s Polskem vyjednává. Je to právo dané zákonem, ale je to také jediná možnost, jak se lidé mohou informovaně k dohodě vyjádřit. Zatím totiž nikdo neví, co skutečně by se mělo uzavřením smlouvy změnit oproti současnému stavu, přestože na jejím základě má být stažena česká žaloba u Soudního dvoru Evropské unie. Vláda dlouhodobě odmítá informace o smlouvě zveřejnit s odkazem na probíhající jednání. Pokud je ale jediným problémem uzavření dohody již jen spor o její výpovědní lhůtu, jak nás informovali čeští politici v médiích, jejímu zveřejnění nic nebrání. Žádáme proto vládu České republiky, aby zveřejnila připravenou česko-polskou smlouvu o dole Turów.“

Turów, velký celek, důl, elektrárna
Důl a elektrárna Turów © Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

O uzavření smlouvy o dole Turów vyjednávaly česká a polská delegace v minulém týdnu ve středu a ve čtvrtek v budově Ministerstva životního prostředí v Praze až do nočních hodin. Na uzavření dohody se ovšem nedomluvily. Podle vyjádření českých politiků přišlo Polsko s požadavkem mít možnost smlouvu vypovědět už po dvou letech, zatímco česká strana chce, aby smlouva platila po celou dobu těžby. Podle polských politiků naopak uzavření dohody brání česká strana. Rozseknout spor o délku trvání smlouvy by mohli premiéři obou zemí Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki v tomto týdnu.

Současné mezistátní jednání se rozběhly poté, co Soudní dvůr EU 20. září uložil Polsku sankce ve výši půl milionu eur za každý den pokračující ilegální těžby na dole Turów. Soud již dříve na základě české žaloby nařídil Polsku těžbu v dole uzavřít v rámci předběžného opatření. Polsko však uzavřít důl i platit pokuty odmítá.

Greenpeace považuje uzavírání dohody s Polskem v situaci, kdy nerespektuje rozhodnutí soudu a unijní právo, za bezpředmětné a absurdní. Česká republika totiž nemá žádné garance, že bude Polsko smlouvu plnit, když odmítá plnit i nařízení soudu. Dlouhodobě Greenpeace kritizuje také netransparenostnost jednání s Polskem. Smlouva se vyjednává za zavřenými dveřmi a veřejnosti i médiím jsou o ní upírány informace. Podle Greenpeace by se těžba na dole Turów měla utlumovat a okolní region by měl projít spravedlivou transformací.