Třídění odpadu s novým lisovacím kontejnerem, mají jako první Karlovy Vary

0

V centru Karlových Varů se objevily moderní nádoby na tříděný odpad, které nahradí dosavadní klasické odpadkové koše. Prvních osm kontejnerů s automatickým lisem už ve městě stojí, město od jejich provozu očekává úspory i čistější ulice, řekl náměstek primátora Čestmír Bruštík (ANO). Karlovy Vary jsou podle něj prvním městem v Česku, kde jsou použity.

Kontejnery Bigbelly mají tři oddělené nádoby, na papír, plast a směsný odpad. Ten je automaticky stlačuje podle potřeby lis poháněný energií ze solárních panelů. „Díky tomu se do něj vejde obsah pěti až šesti běžných odpadkových košů. A nádoby na separovaný odpad jsou na asi 300 litrů,“ upřesnil Bruštík.

Osm stanovišť přišlo město na 1,4 milionu korun. Vynaložené náklady se ale mají podle primátora Petra Kulhánka (KOA) vrátit asi do dvou let, a to na nižší frekvenci svozů i třídění. Kontejnery jsou navíc připojeny k internetu a automaticky hlásí stav zaplněnosti nádob. I to zlepšuje logistiku vyprazdňování zaplněných košů.

„My jsme tyhle kontejnery viděli ve městě Bath, které je mezi těmi, s kterými míříme jako lázně na seznam UNESCO. I tam se jejich nasazením zlepšila čistota ve městě a snížily náklady. Věděli jsme proto do čeho jdeme,“ uvedl Kulhánek.

Kontejnery město začalo umisťovat v neděli. Jak řekl primátor, i když to nebylo úmyslně, začnou naplno sloužit už návštěvníkům filmového festivalu, který ve městě v pátek začíná.

Zdroj: ekolist.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno