- Reklama -spot_img

Recyklace plastů v domácích podmínkách?

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Plasty nás dnes obklopují prakticky na každém kroku, v každé oblasti života. Vyrábí se v obrovském množství, ale většina plastových výrobků je určena jen na jedno použití. Plasty jsou recyklovatelné, ale reálně se z celkového množství vyrobených plastů recykluje jen malá část.

Dílna na zpracování použitých plastů. (Zdroj: preciousplastic.com)

Čerstvý absolvent Design Academy v Eindhovenu Dave Hakkens se zaměřil na možnosti recyklace plastů na úrovni jednotlivce nebo lokální komunity a vytvořil vlastní stroje pro výrobu nových produktů z použitých plastových výrobků. O návrhy se chce podělit s ostatními, aby mohl tento nápad kdokoli na světě zrealizovat a rozvíjet dál.

Hotové výrobky mají na základě vstupní suroviny různé barvy. (Zdroj: preciousplastic.com)

Technické vybavení, které umožňuje recyklovat plasty na místní úrovni, zahrnuje např. drtič plastů, zařízení pro formování plastu pomocí rotace a další. Stroje jsou založeny na stejných principech jako ty profesionální průmyslové, jsou však méně složité a reagují pružněji. Profesionální velkokapacitní stroje pro výrobu plastových výrobků mají problémy s použitím opotřebovaných plastů vzhledem k možným nečistotám a riziku poškození stoje.

Na začátku celé myšlenky byly různé technické součásti, které Hakkens nalezl na skládce, ke kterým si nechal na zakázku vyrobit některé nové komponenty. Poté následovala fáze testování a zdokonalování. Dnes má k dispozici kompletní vybavení pro výrobu malé řady produktů, které také prodává. Tímto způsobem aktuálně vyrábí různé typy stínidel pro svítidla, která vznikají namotáváním nataveného proužku plastu na formu, dále koše na papír, svícny apod.

Každé stínítko lampy je originál. (Zdroj: preciousplastic.com)

Plast je velmi tvárný materiál. (Zdroj: preciousplastic.com)

Zdroj: preciousplastic.com

Zdroj: nazeleno.cz

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace