- Reklama -spot_img

Některé sběrny dál vyplácejí peníze v hotovosti a obcházejí vyhlášku ministerstva

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Výkupny kovů našly nový způsob, jak obejít vyhlášku ministerstva životního prostředí. Peníze tak dál vyplácejí v hotovosti. Lidé odevzdají kovový šrot ve sběrně, získají za něj fakturu a tu si nechají o kus dál proplatit. Podle České obchodní inspekce jde ale o jasné obcházení zákona.

Kontroloři České obchodní inspekce odhalí pochybení v každé třetí výkupně kovů. Od března do dneška prošli inspektoři více než stovku sběren. Skoro ve třiceti našli nějaký prohřešek.

Nejčastěji se setkávají s porušením zásad o poctivosti prodeje. Zákazník místo 200 korun například dostane jen 180. Inspektoři ale často narážejí i na špatné nebo chybějící ceny.

Odhalili také nový trik výkupen kovů, jak obejít vyhlášku ministerstva. Zákazník postoupí pohledávku. Tu od něj odkoupí jiná firma sídlící přímo v areálu sběrny a z celkové částky si strhne 5 procent.

„Trend nerespektování zákona ze stran provozovatelů výkupen druhotných surovin pokračuje. Proto se na jejich kontrolu zaměří Česká obchodní inspekce i v příštím pololetí letošního roku,“ dodal mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Výkup starého železa ztížila sběrnám vyhláška ministerstva životního prostředí. Od 1. března musí lidé dostat peníze za kovový šrot na účet nebo složenkou, nikoliv hotově.

Cílem je ztížit výkup nepoctivým lidem a zabránit nebo alespoň omezit krádeže kovů. Podle ministerstva vyhláška funguje. Zloději ukradli za březen až květen o polovinu méně kovů než loni. Škody, které způsobili, pak klesly téměř o třetinu.

Krádeže kovů - Foto:  Český rozhlas

Krádeže kovů Foto:  Český rozhlas

Resort životního prostředí také připravil novelu zákona o odpadech, kterou už schválili poslanci. Pokud novela projde i Senátem a podepíše ji prezident, měla by začít platit už letos v říjnu.

„Bude úplně jasné, že jedinými dvěma povolenými způsoby placení za odevzdané kovy je převod na účet a poštovní poukázka. Podle vyhlášky jsou ještě stále možné některé další způsoby, které byly některými sběrnami zneužívány. Jakmile vstoupí v platnost tato novela, tak už to bude úplně jasné,“ vysvětlil před časem ministr Richard Brabec z hnutí ANO.

Plasty místo kovů

Podle některých majitelů sběren je vyhláška o bezhotovostním výkupu likvidační, jiní ale začali ve velkém místo kovů vykupovat plasty. Třeba v Orlové tak lidé dostanou peníze za to, co jinde hází zadarmo do kontejnerů na tříděný odpad – třeba plastové lahve nebo kanystry.

„Myslíme si, že i toto je cesta, jak sběrny mohou sanovat své ztráty z výkupu kovového odpadu,“ řekl už dříve starosta Orlové Tomáš Kuča z ČSSD.

Vyhláška totiž upravuje platbu za výkup kovů, Češi si ale dál můžou přivydělávat prodejem textilu, papíru nebo právě plastů.

Sběrny surovin vyplácejí bezhotovostně - Foto: Michal Jindra

Sběrny surovin vyplácejí bezhotovostně Foto: Michal Jindra

Autor:  Barbora Kladivová, Anna Kottová
Zdroj: Rozhlas.cz

var sklikData = { elm: „sklikReklama_55375“, zoneId: 55375, w: 728, h: 90 };

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace