Češi přemýšlí, jak ulehčit své peněžence a snížit rostoucí účty za vytápění. V první řadě by ale měli řešit zateplení svých domovů. To může přinést zásadní změnu, kterou pocítí ihned nejen v interiéru, ale i ve svých peněženkách. Správně zateplený dům či byt dokáže totiž snížit spotřebu tepla až o 80 %. Pokud se tedy pro zateplení rozhodnete, jde sice zprvu o větší investici, ale její návratnost je v dnešní době mnohem rychlejší. Nenechte se odradit a zateplete svůj dům ještě dnes!
Existuje mnoho způsobů, jak renovovat dům, aby byl úspornější. Uvažovat nad tím by měli především obyvatelé starších domů, mezi které se mnohdy řadí senioři. Právě takové budovy mají často veliké tepelné ztráty. Současné extrémní zdražování energií tím pádem dopadá nejvíce na sociálně slabší domácnosti. Pokud se rozhodnou situaci řešit, je potřeba zprvu myslet na zateplení objektu. V případě, že chcete mít úspornější stavbu, mělo by se tak jednat o první krok.
Na izolaci se nevyplatí šetřit
Češi podle statistik na izolaci domů šetří a v průměru např. fasádu zateplují jen 13,5 centimetry izolace, což nezaručuje dostatečnou úsporu. Aby lidé skutečně zaznamenali znatelný rozdíl, je doporučována tloušťka izolace alespoň 20 cm. Při současném růstu cen energií dokonce až 28 cm. „Pokud chcete skutečně dosáhnout nízkoenergetického standardu, měli byste volit větší tloušťky. Smysl má zateplovat i po etapách než izolovat celý dům tenkou vrstvou naráz,“ vysvětluje Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA a dodává: „Tepelná izolace dokáže snížit spotřebu tepla o desítky procent, konkrétně o 30 až 80 % v závislosti na rozsahu, typu zateplení a izolačním materiálu.“ Bez kvalitní izolace dům i při sebelepší koncepci a použitých technologiích nikdy úsporný nebude. To, jak je kvalitně obálka zaizolována, vyjadřuje měrná roční spotřeba tepla na vytápění. Jednotkou je kWh na m² podlahové plochy domu za rok. Například starší domy bez izolační vrstvy mají spotřebu 200 kWh/m²·rok. Zatímco nízkoenergetické zateplené stavby jen 50 kWh/m²·rok.