- Reklama -spot_img

Společné prohlášení zástupců SUEZ a Veolia k textu ČAOH

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Společnosti SUEZ a Veolia vydaly své vyjádření k textu České asociace odpadového hospodářství, který byl zveřejněn na stránkách caoh.cz pod názvem: Omezme skládkování a pojďme stanovit do zákona evropské recyklační cíle.

V prohlášení společností SUEZ a Veolia se uvádí (citujeme):

Názorové eskapády pana Havelky, předsedy ČAOH, ve věci skládkování
K vystupování pana Havelky v médiích patří, že rozdílné názory obratem přijme za vlastní a vyhlásí, že on už si to vlastně myslí dávno. Novým příkladem je prohlášení ze dne 19. 5. 2016 pod názvem Výzva ČAOH: Omezme skládkování a pojďme stanovit do zákona evropské recyklační cíle, že se další odpadové společnosti přidaly na jeho názorovou stranu. Společnosti Veolia a SUEZ (nikoli „seuz“, pane Havelko) se jako nečlenové ČAOH velmi ostře ohrazují vůči tomu, aby byly spojovány se lživými názory pana Havelky. Společnosti Veolia i SUEZ již více než tři roky naprosto jasně prostřednictvím svých stálých zastoupení v Bruselu a prostřednictvím evropské odpadářské asociace FEAD aktivně přispívají k tvorbě uceleného balíčku oběhového hospodářství a k podpoře ambiciózních recyklačních cílů. K výrokům předsedy ČAOH Petra Havelky ve zmíněném textu a v dalších z posledních měsíců se vyjadřují takto:
Zdeněk Horsák, SUEZ, generální ředitel SITA CZ:

Pan Havelka je ostudou ČAOH, kde kromě několika ryze skládkových firem, které mají jediný cíl, zakonzervovat současný nevyhovující stav, je mnoho profesionálních firem z oblasti nakládání s odpady. Musím přiznat, že za více než 25 let mé odborné praxe v branži jsem nezažil takové názorové eskapády vrcholového činitele a ubohou úroveň znalosti odpadového hospodářství, především v oblasti technologií, míry recyklace či ekonomických souvislostí, jakou můžeme pozorovat u předsedy ČAOH.

Jiří Čenský, Veolia, technický ředitel Veolia Vedlejší produkty ČR:

Dozvídáme se, že výkonný ředitel ČAOH je pro recyklaci. Pak ale nechápu, proč ve svých výhradách (pardon, ve výhradách ČAOH) bojuje při projednávání návrhu nového zákona o odpadech proti snaze omezit skládkování. Právě skládkování recyklaci dnes výrazně ekonomicky brzdí a prakticky další rozvoj znemožňuje. Posuďme, jak bojuje pan Ing. Havelka za podporu recyklace. Zásadně je proti navyšování poplatků za ukládání odpadů na skládky. Bojuje proti stanovování měřitelných parametrů omezujících ukládání využitelných odpadů na skládky. Bojuje proti snaze o co nejdůkladnější oddělený sběr odpadů, kdy tvrdí, že zajištění odděleného sběru je výhodné pouze pro spalovny (!), nikoli pro zařízení na úpravu směsných odpadů. Vrcholem je snaha o zachování stávajícího legislativního rámce při poukázání na úbytek skládkovaných odpadů s tím, že nově navrhovaná omezení pro skládkování přece nemají faktický pozitivní vliv na zlepšení životního prostředí. Systém tedy sám skládkám odpady ubírá, tak ho neměňme. Takto vypadá boj výkonného ředitele Havelky za recyklaci. Osobně chápu bohužel všechny tyto body jako urputný boj za zachování skládkování.

Milan Chromík, Veolia, jednatel Veolia Vedlejší produkty ČR:

Ve výzvě ČAOH mě poněkud zarazilo tvrzení pana ředitele Havelky, že se k podpoře recyklace připojila společnost ze sektoru energetiky, Veolia. V České republice společnost Veolia téměř všichni znají primárně z vodárenství, v zahraničí je pak Veolia známa i jako společnost odpadářská. V energetice je Veolia poměrně nově. I přesto nás pan Havelka neváhá označit za energetiky jen proto, aby znevěrohodnil naše prohlášení. Takto účelově ČAOH bohužel postupuje ve většině případů. A to jen proto, aby těmito neomalenostmi očernila každého, kdo chce poukázat na nekalé praktiky některých skládkařů, jichž je pan Havelka nekorunovaným králem.*

Autor: 

Zdroj: odpady-online.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace