Přinášíme exkluzivní pohled na ty nejznámější odpadové aplikace v Česku, které pomáhají běžným uživatelům se zorientovat ve spleti odpadového hospodářství, třídění a cirkulární ekonomiky.
Jaké přednosti skýtají?
Pomohou vám v každodenním životě?
Odborné hodnocení přidávají ekologové z poradenské společnosti Ekotema Group s.r.o., specializující se na průmyslovou ekologii v malých, středních i velkých firmách.
KAMsNIM.cz
Jedna z nejznámějších odpadových aplikací z dílny spolku Ukliďme Česko. Spuštěna byla v r. 2020 a psali o ní např. v iROZHLAS nebo Pozitivní zprávy, byla také oceněna jako nejlepší aplikace kategorie „Životní prostředí a klimatická krize“ v soutěži „Společně otevíráme data 2020“. V aplikaci můžete hledat shromažďovací místa podle vaší aktuální polohy nebo naopak využít možnost „čeho se chci zbavit“ a vyfiltrují se vám příslušná místa. Uživatel může filtrovat dle standardních druhů odpadů – elektro, auto/moto/pneu, kovy, léčiva, bioodpady nebo běžný odpad z domácností. KAMsNIM.cz reaguje i na nové trendy jako jsou oběhové (REkrabička, REkelímek aj.), recyklační (kapsle Nespresso, tonerové/inkoustové kazety) systémy. Cirkulární koloběh doplňuje funkce vyhledání míst s odběrem již nepotřebných předmětů (použité hračky, oblečení, sportovní vybavení, nábytek atp.).
Plusy:
-
vysoká oblíbenost – přes 15 tisíc uživatelů/měsíc
-
přes 100 tisíc zaevidovaných odběrných míst
-
prohlížečová verze i aplikace v mobilu
-
kompletní přehled sběrných dvorů v ČR včetně otevíracích dob
-
obsahuje taktéž re-use centra, charity, SWAPy, lékárny
-
principy cirkulární ekonomiky integrovány přímo do legendy (předměty k dalšímu využití vs. odpady k likvidaci)
Mínusy:
-
umístění bodu zájmu (shromažďovacího místa) ne vždy odpovídá realitě. Platí zejména při satelitním nastavení mapových podkladů
-
popisky u některých bodů odkazují na již neplatnou legislativu
Komentář ekologa:
„Nejkomplexnější a uživatelskou praxí prověřená aplikace, která nabízí detailní popisky shromažďovacích míst, a především implementuje principy hierarchie nakládání s odpady a oběhového hospodářství přímo v praxi. Snadná orientace a filtry přednastavené pro běžné odpady z domácností jsou nepostradatelným pomocníkem uživatele. Pozitivně nás překvapila rozrůstající se síť téměř 200 obchodů, kde může zájemce odevzdat použité obalové materiály třeba z e-shopových nákupů (krabice, jejich výplně aj). Skvělým příkladem z provozní praxe aplikace je její integrace do chytré komunikační sítě MUNIPOLIS,“ hodnotí aplikaci Ing. Michal Gregor z Ekotema Group s.r.o.
Kam třídit
Odpadová aplikace od autorizované obalové společnosti EKO-KOM. Obsahuje místa s barevnými kontejnery i sběrnými dvory. Uživatelé mají možnost se zapojit do tvorby/aktualizace aplikace a přidávat nová sběrná místa. Kam třídit disponuje širokou „encyklopedií“ názvosloví, ve které jsou popsány jednotlivé odpady dle abecedy a jakým způsobem je likvidovat.
Plusy:
-
prohlížečová verze i aplikace v mobilu
-
provázanost s ostatními projekty – samosebou.cz nebo jaktridit.cz
-
rozsáhlá databáze pojmů, názvosloví
Mínusy:
-
obsahuje pouze vybraná sběrná místa
-
specializuje se pouze na některé druhy obalových odpadů
-
nezohledňuje trend cirkulární ekonomiky/oběhového hospodářství
-
jednoduché mapové zpracování bez interaktivních prvků
Komentář ekologa:
„Kam třídit má silnou stránku zejména v „odpadovém slovníku“, který vysvětluje souvislosti v oblasti třídění odpadů. Praktické použití mapové aplikace je však velmi nízké a nedojde-li k zásadní obměně a přizpůsobení na aktuální trendy, pak budoucnost takového projektu je neudržitelná,“ připomíná Ing. Lukáš Žaludek, Ekotema Group s.r.o.
OZO!!! apka
Aplikace ostravských odpadářů – OZO Ostrava s.r.o. Specificky vyvinutá a navržená pro fyzické osoby, obyvatele Ostravy. Nabízí přehled všeho, co běžný občan v oblasti odpadového hospodářství potřebuje – přehled sběrných dvorů, vyhledání příslušných odpadových nádob, přehled svozu bioodpadu dle adresy, e-shop s možností nákupu kompostu, substrátu nebo objednání velkoobjemového kontejneru.
Plusy:
-
komplexní odpadový servis pro občana na jednom místě
-
interaktivní, uživatelsky přívětivé zpracování
-
odpadové ikony popisující jaký odpad možné vhazovat a jaký nikoliv
Mínusy:
-
použitelné pouze pro město Ostrava a její obyvatele
-
není vhodně přizpůsobeno pro webový prohlížeč v PC
-
jednoduché mapové zpracování bez interaktivních prvků
Komentář ekologa:
„Příklad správné praxe odpadové appky využitelné ve velkém městě. Jasným, stručným způsobem je vysvětleno vše, co běžný občan v rámci odpadové agendy potřebuje vědět. Velmi zdařilá je funkce kalkulace odvozu třeba objemného odpadu, vyvezení odpadní jímky či odvozu nábytku přímo z vybrané adresy,“ hodnotí Ing. Lukáš Žaludek, Ekotema Group s.r.o.
Třídím olej
Projekt soukromé společnosti TRAFIN OIL, a.s. z Ostravy. Jak již z názvu napovídá zabývá se výhradně soustřeďováním potravinářských olejů a tuků. „Mapa popelnic“ znázorňuje rozmístění jednotlivých nádob na olej, které mají nejhustší síť v Moravskoslezském kraji. Projektový web je obohacen o uživatelský návod – co, jak, proč třídit.
Plusy:
-
graficky, informačně zdařilé zpracování projektového rozhraní
-
též v části Slovenska, Polska
-
zdařile zpracovaná „cesta oleje“ po jeho odevzdání do shromažďovací nádoby
Mínusy:
-
výhradně zaměřené na potravinářský olej, tuk
-
pouze webové rozhraní (není aplikace v mobilu)
-
regionální pokrytí (neobsahuje zdaleka celou ČR)
-
jednoduchý mapový výstup bez interaktivních prvků
Komentář ekologa:
„Zajímavě obsahově zpracovaný projekt, který vhodně doplňuje podnikatelskou působnost společnosti TRAFIN OIL, a.s. Specializované zaměření obohacuje fakt, že projekt cílí jak na fyzické osoby, tak též provozovatele gastro provozů a stravovací provozy,“ dodává Ing. Michal Gregor z Ekotema Group s.r.o.
Olomouc třídí odpad
Odpadový projekt Statutárního města Olomouce. V mapovém rozhraní je možné zobrazit sběrny, sběrové dvory, kontejnery, překladiště a další. Jednoduchým výběrem má možnost uživatel zobrazit kde soustřeďovat bioodpad, nebezpečný odpad nebo textil. Menu lišty je obohaceno též o aktuality města Olomouce v odpadové agendě.
Plusy:
-
interaktivní zpracování zájmových bodů na mapě
-
možnost rozkliknout atribut „cesty odpadů“
-
přímé odkazy na potřebné formuláře, informace pro občany v odpadové agendě
Mínusy:
-
webové rozhraní projektu není optimalizováno pro mobilní zařízení
-
nepokrývá celé území města Olomouce
-
body na mapě (shromaždiště, sběrové dvory, aj.) obsahují pouze jednoduchý popis místa bez zpětného odkazu či bližších informací
Komentář ekologa:
„Na první pohled jednoduchá, avšak obsahově hodnotná aplikace-projekt v podmínkách středně velkého města. Koncepčně dobře zpracovaná, avšak datové zpracování nemá 100% pokrytí města. Potěší funkce Olomouc bez odpadu, kde jsou zakresleny provozovny/místa, kde je možné aplikovat principy oběhového hospodářství,“ hodnotí Ing. Michal Gregor, Ekotema Group s.r.o.
Celkové hodnocení výše popsaných aplikací:
-
místo = Kcz – jednoznačný vítěz i díky celorepublikovému pokrytí a implementaci nejčerstvějších trendů cirkulární ekonomiky
-
místo = OZO!!! apka – velmi dobré obsahově-vizuální zpracování na úrovni města
-
místo = Třídím olej – zdařilé zpracování pro specifický druh odpadu a celého koloběhu recyklace/znovuvyužití