- Reklama -

Reportáž psaná v popelnici, nebo co je to odpadové tržiště?

Aktuálně

Klasické ZEVO nebo šetrné zařízení na využití plastového odpadu?

Společnost C-Energy Planá bude v teplárně v Plané nad Lužnicí pálit plastový odpad, aniž by místní obyvatelé dostali možnost se k tomu vyjádřit. Areál teplárny se při...

Lidé si vyzkoušejí žít udržitelněji nebo také ZERO WASTE

V sobotu 1. srpna odstartoval již šestý ročník projektu EKOvýzva, během kterého lidé zkoušejí žít udržitelněji a ekologičtěji. Letošní ročník se posunul kvůli šíření...

Jak se postarat o baterii i celé elektrokolo, aby vám dobře sloužilo

Češi milují cyklistiku a zejména v letních měsících jich brázdí tuzemské silnice a cyklostezky zvýšené množství. Roste i obliba elektrokol – elektrický pohon měla zhruba čtvrtina...

Nevíte, kam s vysloužilým elektrem? Poradí vám chytrá recyklace!

Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT) sdružující nejvýznamnější ICT dovozce a distributory ve spolupráci s kolektivním systém REMA, který v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr...
Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Téměř denně jsem zásobován zprávami o tom, kdo co má v popelnici, či odpadovém kontejneru. To si nedělám legraci, naopak. Přihlásil jsem se ve verzi zdarma, to ještě v době kdy nebyla žádná jiná možnost ke sledování ODPADOVÉHO TRŽIŠTĚ CYRKL. Za tou mimo jiné stojí i INCIEN, tedy Institut Cirkulární Ekonomiky.

CYRKL je, jak sám uvádí hned na první stránce, DIGITÁLNÍM ODPADOVÝM TRŽIŠTĚM.

Tržištěm, které dělá v digitální světě to, co by nesmělo dělat ve světě fyzickém, tedy nabízí ke koupi všelijaké odpady.

Přiznám se, že k nadpisu mne inspirovala vzpomínka na jinou reportáž. Byla psána v Praze a kterou si nikdo z těch, kdo chtějí zpět socialismus s lidskou tváří nepamatují, nebo ji neznají, natož aby ji museli umět citovat.

Byla to zvláštní kniha, kterou napsal vězeň Gestapa v přísně střežené věznici, bez přístupu k psacím prostředkům. Dokázal ji po kouskách dostat ven, kde byla pak po jeho smrti vydána.

Proč mi to připomíná?

Možná proto, že i CYRKL dělá nemožné. Nabízí prostor, kde je možno prodávat odpad, všem, kdo bude chtít. Nezatěžuje se takovými drobnostmi, jako jsou zákony, které jasně definují, kdo smí s odpadem nakládat nebo dle předpisů dále zacházet.

Zákon nezajímá, jestli je odpad pro někoho použitelný, z čeho se skutečně skládá, či je-li odpadem věc nová, nebo stará. Zákon totiž jasně říká jediné.

ODPAD JE TO, ČEHO SE CHCETE ZBAVIT

a dodává, že odpad je i to CO UMÍSTÍTE NA MÍSTO URČENÉ K UKLÁDÁNÍ ODPADU, NEBO TO PŘEDÁTE „SPRÁVNÉ, ODPOVĚDNÉ“ OSOBĚ

Nikdo jiný nemá ze zákona právo s odpadem nakládat než oprávněné osoby. Co jednou popelnice schvátí, více už vám, nemáte-li správné razítko, nenavrátí.

Odpadové nádoby jsou v tomto podobné peklu. V jeho samém středu se skrývá finanční ráj. Privilegium, jehož výdobytků užívají jen ti, kdo jsou jeho součástí.

Třetí nejprofitabilnější průmysl světa se totiž na své místo nedostal náhodou. Za jednu (ne)činnost si totiž rád nechá zaplatit vícekrát. To bez starostí s daněmi, ty se totiž na odpady nevztahují, protože stát peníze na svůj provoz od těch nejbohatších nevybírá, stačí mu to, co mu platí chudí.

CYRKL, stejně jako celá cirkulární ekonomika, je postaven na družné spolupráci s pekelníky.

Hovoří o předcházení vzniku odpadu, ale dělá vše proto, aby se odpad stal odpadem co nejdříve. To nejlépe v co největším rozsahu. To vše nejlépe bez vlastního rizika, protože odpadové tržiště vlastně nic nekupuje, nic neprodává. Prostě jen nabízí prostor pro digitální skládku a na tu ještě ČOI nebo ČIŽP nemá ten správný metr.

Mám takový pocit, že po publikaci tohoto článku, přísun zpráv z popelnice možná ustane. Ne, že by již nebyly zasílány, jen ze seznamu jejich příjemců budu odstraněn já sám.

Přiznám se, že mi to ani nevadí, protože práce se skutečnou prevenci vzniku odpadu a plýtvání přibývá. To na rozdíl od času anebo počtu hodin, které má jeden den.

Provozovatel však nemusí mít strach, čas od času jistě zavítám, jen pro zajímavost, protože bez zaplacení členských příspěvků, mi nenabídne nic jiného než pohled do další popelnice.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Technologie

Napsat komentář

Recyklace

Nevíte, kam s vysloužilým elektrem? Poradí vám chytrá recyklace!

Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT) sdružující nejvýznamnější ICT dovozce a distributory ve spolupráci s kolektivním systém REMA, který v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr...

Nová metoda recyklace matrací poslouží jako surovina k výrobě nových

Společnost BASF vyvinula proces chemické recyklace použitých matrací. Staré matrace díky němu poslouží jako materiál pro výrobu nových. Metoda se nyní testuje v závodě...

Recyklace bazénové vody je z ekonomického hlediska mnohem výhodnější

Vláda připravuje novu legislativu zajišťující větší ochranu pitné vody a donutí tak velké odběratele, ale i domácnosti lépe hospodařit s vodou. Předkládané návrhy předpokládají vyšší...

Starou zahradní techniku můžete nechat zdarma odvézt k recyklaci

Zahrádkaření mají Češi prostě v krvi. Během letošního jara navíc kvůli pandemii koronaviru na svých zahradách či chatách trávili ještě více času než obvykle....

Sbírá lógr od restaurací a kaváren, pak je přimícháván do kompostu

Podle odhadů se každý den na této planetě vypije kolem 2 miliard šálků kávy každý den. Jiný odhad (americké ministerstvo zemědělství) odhadlo produkci kávy...