- Reklama -spot_img

Procesní odpady a osobní doprava z pohledu plýtvání

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Ve svých příspěvcích na serveru inODPADY.cz se věnuji postupně různým druhém odpadů, a to z pohledu možnosti předcházení jejich vzniku. Jedním z přehlížených bývá osobní doprava. Tato spadá do odpadů procesních a její objem rok od roku roste.

Respektive po dlouhá desetiletí rostl objem vyrobených a prodaných aut, který je s rozvojem osobní mobility přímo spojován. Roste i počet silnic, dálnic, ale i železničních kolejí. To vše pro lidi.

Tak zní zdůvodnění ze strany těch, kdo staví, budují, či vyrábí a je odráženo ozvěnou ze strany těch kdo schvalují.

Rád bych uvedl na pravou míru, již na začátku, že jsem vlastníkem vozidla s benzínovým motorem a jezdím i vlakem a čas od času se svezu i autobusem.

Zároveň jsem však nazýván FATHER E-MOTIONEER, čili otec E-MOTIONEER.

Co to znamená?

E-MOTION je hnutí čisté osobní elektromobility, které jsem založil nedlouho poté, co jsem tuto ochutnal na vlastní kůži. Bylo to poslední dny prosince 2014 a to co jsem ochutnal byla elektrická jednokolka pro kterou se v angličtině používá výraz EUC.

Co má hračka, co společného s osobní dopravou?

Hračka možná nic, ale přístroj, na kterém jsem za pět let ujel více než 30.000 km už něco ano.

Bylo to totiž třicet tisíc kilometrů, na které jsem nepotřeboval své vozidlo, vlak ani autobus.

Jízda krajinou na jednokolce

Bylo to 30.000 km při kterých jsem měl možnost ukázat více než 10.000 lidí, co to je, vysvětlit, jak funguje, nechat je projet, aby pochopili, že nejezdím proto, že bych byl líný, ale proto, že si aktivně posiluji vnitřní kosterní svalstvo, ale i mysl.

Při svých cestách nejenom městem mám možnost sledovat kromě krajiny i vozidla, která mne míjejí, či já ve všudypřítomných zácpách míjím je. Více než 90% veze jediného pasažéra, je jím řidič. V praxi to znamená 4 kola a tuna hmotnosti jsou nutné k tomu, aby odvezli 2 nohy a 90 kilo z místa A na místo B, často jen v rámci jednoho města.

Při pohledu do statistik, i při dotazování ve vlastním okolí jsem zjistil, že průměrný nájezd obyvatel měst často nepřekročí 30 km za den. Rád bych jen uvedl, že já jsem ve svém voze za pět let najel více než 150.000 km a využívám ho často na cesty za klienty po celé republice a v zahraničí. Ovšem téměř vždy a téměř všude si s sebou vezu svou elektrickou jednokolku, která není o moc vetší než běžné kabinové zavazadlo. Dělám to proto, že nevidím nutnost ani potřebu dojíždět vozem až na místo jednání, ale nechávám ho často na okraji města a zbytek pak jedu právě na svém stroji. Nevidím totiž jediný důvod, proč znečišťovat již tak zatížené město.

Jedno nabití, které mi stačí dle typu stroje na ujetí 20 či 80 km spotřebuje méně energie než kávovar, či rychlovarná konvice, a proto jsem si jist, že žádná elektrárna, jaderná ani uhelná nevyrábí elektřinu jen pro mne, o čemž se mne snaží přesvědčit odpůrci elektromobility.

Ani pro mne a mnohé další (dnes je v Čechách kolem 650 jezdců a jezdkyň) není třena budovat za miliardy síť rychlonabíječek, které jsou pro nás stejně nepoužitelná, protože jejich dodavatel a provozovatel jaksi pozapomněl na možnost integrovat obyčejnou zásuvku, či dokonce USB zásuvku, aby vyšel vstříc i těm, kdo nepotřebují ke svému pohybu čtyři kola a volant, či řídítka.

Ano je to tak, jezdíme HANDSFREE, veškeré ovládání probíhá za pomoci mikro pohybu nohou, protože stroj se ovládá přenášením 300 g vlastní váhy jezdce, a to je činnost která je cíleně řízena právě kosterním svalstvem, jež si máme možnost touto cestou posílit a děláme tak na každém metru, který ujedeme.

Je jasné, že jízdu na elektrické jednokolce nezvládne každý, ale dívám-li se do okýnek vozů, vezoucích jediného pasažéra pak vím, že většina z pasažérů by to zvládla.

Bohužel vývoj, který se pod pojmem ČISTÁ MOBILITA odehrává nejen v tuzemsku připomíná spíše než zdraví, červotočem rozežranou dřevěný trám střešního krovu a důvodem jsou, jako v dalších případech peníze. Každý totiž chce jen zisk, optimálně okamžitý a co nejvyšší, proto propaguje jen to své řešení, jako nejlepší a jediná, a to je právě největší chyba.

Téměř každý z dopravních prostředků a s nimi souvisejících motorů a jejich pohonů má totiž své místo, neměl by se však snažit zabrat místo, které mu není určeno.

Toto téma je velmi obsáhlé a proto věřím, že se k němu budu moci v některém z dalších příspěvků, moci brzo vrátit.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace