- Reklama -spot_img

V českých domácnostech a firmách leží miliony starých mobilních telefonů, jejich recyklace by přinesla tuny materiálů

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

V Česku je podle odhadů odborníků několik milionů nepoužívaných mobilních telefonů. Většina z nich je v domácnostech, statisíce leží ve skladech firem. Jejich recyklací by bylo možné získat tuny materiálu na výrobu nových telefonů. Baterie a LCD obrazovky navíc patří mezi odpad, který je nebezpečný pro životní prostředí. Firmy mohou díky hromadné recyklaci starých zařízení i vydělat.

Mobilní telefony patří mezi nejčastěji obměňovanou elektroniku v domácnostech i firmách, nové si lidé pořizují přibližně každé 2 až 3 roky, firmy mají navíc na pravidelnou výměnu techniky vlastní předpisy. „Češi si zatím nezvykli staré telefony recyklovat. Považují je za cenné věci, které se ještě mohou hodit, nebo si je nechávají z nostalgie. O trochu lepší je situace ve firmách, kde se technika kupuje hromadně a vedení nechce staré telefony skladovat. Pokud si u nás firma objedná dodávku a nastavení nových telefonů, většinou nám ty staré rovnou odevzdá. Přesto se podle našich odhadů v českých firmách povalují statisíce nepoužívaných telefonů,“ říká Edward Plch ze společnosti System4u, která se zabývá správou mobilních zařízení.

Při recyklaci se díly telefonů mohou rovnou využít pro výrobu nových, nebo se rozloží na jednotlivé prvky a ty se vrátí do výrobního procesu. „Mobilní telefony obsahují kromě plastu i zlato, kobalt, měď, stříbro, rtuť nebo arsen. Pokud telefon skončí v koši, tedy na skládce a pak ve spalovně, je to velká zátěž pro životní prostředí,“ popisuje Edward Plch.

Firmy i jednotlivce od recyklace odrazuje i možné zneužití dat v telefonu. Obnovení továrního nastavení totiž k trvalému vymazání dat nestačí, je potřeba složitějších nástrojů. „Pokud nám firma odevzdá staré telefony, odborně z nich odstraníme všechna data – tento krok je nedílnou a velice důležitou součástí recyklace. Vyhodit telefon v továrním nastavení do koše nebo ho odnést do bazaru je z hlediska ochrany dat velmi rizikové,“ říká Edward Plch ze System4u. “Firmy si postupně zvykají na to, že citlivá data v mobilních telefonech zaměstnanců je třeba zabezpečit, ale pak se často stává, že nevymazaná zařízení nechávají ležet několik let ve skříni, na bezpečnost je přitom třeba myslet pořád, při nákupu i likvidaci,” dodává Plch.

Ekologická likvidace mobilních telefonů firmy nic nestojí, za novější telefony mohou dokonce dostat zaplaceno.

Zdroj: tisková zpráva System4u

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace