- Reklama -spot_img

Polský důl Turów odčerpává vodu z českého území

Voda stále mizí – co se stalo v kauze #Turów v roce 2021 a co důležitého se děje nyní?

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

V prosinci 2020 potvrdila Evropská komise, že Polsko skutečně porušilo evropské směrnice. Toto rozhodnutí potvrdilo Česku, že žalovat Polsko kvůli dolu Turów dává smysl. V současnosti důl, který odčerpává vodu z českého území na Liberecku, operuje na základě rok starého povolení k těžbě do roku 2026. Povolení označujeme od samotného začátku za nezákonné a ministerstvo životního prostředí se k nám přidalo.

Česká vláda podala žalobu na Polsko kvůli Turówu v únoru. Tento krok byl výsledkem snahy Greenpeace a místních obyvatel. Greenpeace mimo jiné vytvořilo petici na podání žaloby. K české žalobě se přidala i Evropská komise, která podpořila české argumenty.

Po rozhodnutí soudu o zastavení těžby začalo Polsko vyjednávat s Českem o smlouvě, která by vedla ke stažení žaloby. Toto vyjednávání se ovšem uskutečňovalo převážně v tajnosti a veřejnost nebyla dostatečně informována. Česko a Polsko mluví především o kompenzacích, ale nikoli o samotném omezení těžby, která místním krade vodu. Znění smlouvy, které je dlouhodobě pro utajované, uniklo minulý týden do médií a k platformě Společně za vodu, kterou Greenpeace podporuje.https://www.spolecneprovodu.cz/.

Z textu vyplývá, že smlouva řeší hlavně finanční kompenzace ve výši 1,3 miliardy korun, zatímco nechrání dostatečně . Zároveň ve smlouvě česká strana slibuje, že se již nikdy na soud v případě dolu Turów neobrátí. Vymáhání ostatních podmínek, mezi kterými není žádné omezení těžby, ani plán na její dřívější ukončení než v roce 2044, není jasné. Smlouvu dojednává končící ministr životního prostředí Richard Brabec, přestože po volbách má podle Greenpeace mandát jen na zajišťování nejnutnějšího chodu ministerstva a smlouvu by měla řešit až nová vláda.

Postoj nové vlády bohužel zatím není znám. Doufáme ale, že smlouvu zreviduje a bude si klást ambicióznější podmínky.

V úterý 9. listopadu proběhlo jednání evropského soudu o kauze, který konečné rozhodnutí vydá v řádech týdnů nebo měsíců.

Jako Greenpeace i nadále přesvědčeni, že by se těžba měla co nejdříve zastavit a region by měl projít spravedlivou transformací, na které by v současné době mohl získat peníze z Evropské unie. Nyní na ně ale nemá nárok, protože těžba má pokračovat do roku 2044.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieEKOLOGIE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace