- Reklama -spot_img

Další soudní řízení o dolu Turów

Greenpeace a místní lidé se chystají na zahájení soudního řízení o dolu Turów v Lucemburku

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Hlavní slyšení v kauze dolu Turów začne příští úterý u Soudního dvoru EU v Lucemburku. Na zahájení soudního řízení se chystají zástupci a zástupkyně Greenpeace Česká republika a místních lidí. Před zahájením slyšení proběhne happening před budovou soudu.

Žalobu na Polsko kvůli prodloužení těžby v polském dolu Turów, který leží na hranicích s Českem a Německem a odsává vodu z českého území, podala česká vláda letos v únoru. Na stranu Česka se později přidala i Evropská komise. Soud v květnu vydal předběžné opatření, podle kterého se měla těžba v dole zastavit, aby nedošlo k nevratným škodám na životním prostředí a na zásobách vody, ale Polsko rozhodnutí soudu nerespektuje a v dole se těží dál. Soud proto v září stanovil pokuty ve výši 500 tisíc eur za každý den ilegální těžby. Polsko ale odmítá pokuty platit a Evropská unie nyní hrozí, že si peníze za pokuty vezme z evropských fondů určených pro Polsko.

Důl Turów © (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Česká republika nyní vyjednává s Polskem o podmínkách, za kterých by bylo ochotné žalobu stáhnout. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce je již smlouva o dole Turów hotová, ale jednání na konci září zkrachovala kvůli tomu, že Polsko chtělo mít možnost smlouvu vypovědět již po dvou letech V pátek má do Prahy přijet jednat o smlouvě nová polská ministryně životního prostředí a klimatu Anna Moskwová. Podle znění návrhu smlouvy, k němuž se dostala média a místní lidé, je ovšem zřejmé, že smlouva dostatečně nechrání před ztrátou pitné vody, je zaměřená především na získání finančních kompenzací a Česko se v ní zároveň vzdává práva obrátit se v případě zhoršení situace na evropský soud.

Organizace Greenpeace se v minulosti opakovaně pokoušela oficiální cestou z ministerstva životního prostředí smlouvu získat žádostmi o informace, aby ji mohla zveřejnit. Kvůli utajování informací připravuje organizace žalobu, kterou na ministerstvo podá v následujících týdnech.

Nikol Krejčová, koordinátorka kampaně proti dolu Turów, říká:
“Vnímáme velkou nespravedlnost ve vztahu k místním lidem a životnímu prostředí, kterou má na svědomí nejen vlastník dolu, polská státní firma PGE, ale také Polsko a česká vláda. PGE a Polsko se snaží vyvolat dojem, že rozšiřování a prodlužování těžby bez ohledu na negativní dopady je přirozeným právem, ba dokonce nárokem, který není možné zpochybňovat. Proto nerespektuje ani rozhodnutí evropského soudu. A česká vláda ji v tomto jednání podporuje, odmítá zveřejnit předjednanou smlouvu s tvrzením, že neexistuje, netlačí na Polsko, aby přehodnotilo plány na přibližování dolu a jeho existenci do roku 2044. Čeští politici jsou ochotni vyměnit kvalitu života lidí a ochranu životního prostředí za miliardu korun. Jednání soudu se má konat přitom již v úterý a my doufáme, že česká vláda žalobu nestáhne a soud nakonec rozhodne, protože soudní rozhodnutí stále vnímáme jako lépe vymahatelná než smlouvu s Polskem. Pojedeme k soudnímu jednání, neboť chceme prezentovat nutnost ochrany lidí a přírody před chamtivým a zastaralým myšlením uhelné energetiky. Jediným správným řešením jsou spravedlivá transformace místního regionu, co nejrychlejší zastavení těžby a rozvoj nových pracovních míst.”

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieEKOLOGIE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace