- Reklama -spot_img

Plánovaná spalovna má být údajně největší v ČR

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Plánovaná spalovna v Mělníku bude mít podle Hnutí Duha příliš velkou kapacitu a nepočítá s větší recyklací. Středočeský kraj to odmítá. Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) se ještě množství spalovaného odpadu bude řešit a třídění odpadu je pro kraj nadále prioritou.

Mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos uvedl, že využití kapacity spalovny může vést k zastavení dosavadního poklesu produkce netříděných odpadů.

Kapacita nové spalovny má podle hnutí činit až 400 000 tun odpadu ročně. Vzniknout má také 17 nových překládacích stanic na odpad po celém Středočeském kraji s celkovou roční kapacitou až 420 000 tun. „Aby se spalovna ekonomicky vyplatila, mělo by se ročně spalovat minimálně 150 000 tun odpadu,“ uvedl hejtman. Ve Středočeském kraji se ročně vyprodukuje přibližně 450 000 tun odpadu.

Podle Petery ještě není ani konečný počet překládacích stanic, tato otázka se bude řešit i v kontextu možností dopravy, protože kraj nechce využívat pouze dopravu po silnicích, ale chce využít i železnici.

„V případě Plánu odpadového hospodářství Středočeského kraje se také exemplárně ukazuje, že krajské odpadové plány vznikají chaoticky, bez vzájemné vazby,“ uvedl odpadový expert Hnutí Duha Ivo Kropáček. Podle něj v nich nemají hlavní slovo zájmy obyvatel a čistého životního prostředí a zdravé ekonomiky. Podle hejtmana ale kraj množství odpadu spalovaného v Mělníku vypočítává. Spalovna by měla začít fungovat nejpozději v roce 2024 a investorem bude energetické společnost ČEZ. Výše investice je odhadovaná na jednu až dvě miliardy korun.

Plánovaná spalovna má být údajně největší v ČR. Ke krajskému odpadovému plánu mohou lidé do pondělí dávat připomínky. Pro tento případ hnutí připravilo online výzvu, ke které se Středočeši mohou připojit na webu www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat. Plán odpadového hospodářství by mělo schvalovat krajské zastupitelstvo na některém ze svých příštích jednání.

Země Evropské unie podle informací Hnutí Duha recyklují v průměru 43 procent komunálních odpadů, Středočeský kraj zhruba 41 procent, a patří tak dosud k nejlepším v ČR. Evropská komise podle hnutí navrhuje, aby se recyklace v EU i v členských zemích zvýšila na 60 procent do roku 2025.

Zdroj: ekolist.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace