- Reklama -spot_img

Polemika k balíčku oběhového hospodářství

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Časopis Odpadové fórum ve svém lednovém čísle nabízí čtenářům polemiku k tématu reálnosti prosazení cílů z Evropskou komisí vyhlášeného balíčku k oběhovému hospodářství.

Dotaz redakce spolu s úvodníkem tentokrát zněl:

Počátkem prosince vydala Evropská komise nový balíček k oběhovému hospodářství. Oproti všem zdvihnutým varovným ukazováčkům, hrozbám velmi přísných až nereálných cílů, vysokých procent a dalších obtížně splnitelných úkolů, balíček překvapil. Překvapil svou obecností, rozostřením, celkem přijatelným číslům, cílům a jakousi doporučující rétorikou.

Nad obsahem očekávaného balíčku nelze nepolemizovat. Proto se dnes ptáme:

Je oběhové hospodářství tak, jak si ho Evropská komise představuje ve svých jednotlivých bodech, reálné v našich podmínkách?

 

Mezi oslovenými tentokrát byli:

Jan Vrba, Asekol

Soňa Jonášová, Institut cirkulární ekonomiky

Tomáš Baloch, Pražské služby, a.s.

Petr Havelka, Česká asociace odpadového hospodářství

Martin Hájek, Teplárenské sdružení ČR

Ivo Kropáček, Hnutí DUHA

Petr Šulc, Svaz průmysu druhotných surovin

 

Čtenářům webu ČAOH přinášíme odpověď Petra Havelky:

Balíček je dle mého názoru důležitý výkop a signál členským státům, že Evropa to myslí s dodržováním odpadové hierarchie vážně. Komise sice vyhlásila cíl recyklace 65 % komunálních odpadů namísto dříve obhajovaných 70 %, ale otázka je, zda i Evropský parlament upraví svoji poměrně stabilní pozitivní rétoriku k původnímu cíli 70 % a dalším souvisejícím cílům. Po vyhlášení balíčku již proběhla řada mediálních reakcí europoslanců, že aktuálně vyhlášené cíle nejsou tak ambiciosní a že důležité bude, jak se k věci postaví samotní europoslanci při schvalování směrnic (1, 2, 3). Ti již dříve přijali k původním vysokým cílům jasné podporující usnesení, byť zatím právně nezávazné.

Třídění a recyklace komunálních odpadů

Tak či tak je již nyní zřejmé, že systémy odpadového hospodářství v členských státech musí sledovat zejména linii třídění, úprav odpadů, včetně úprav směsných odpadů. Bez toho se recyklační cíle reálně nedají splnit. Pokud se podíváme na čísla za ČR (MŽP či ČSÚ) a uděláme si predikci ke splnění nových evropských cílů, zejména mám na mysli cíl k recyklaci veškerého komunálního odpadu, zjistíme, že bez poměrně vysokého podílu technologických úprav směsných odpadů se neobejdeme.

V zahraničí se zaměřují na třídění a úpravy odpadů, chtějí splnit evropské cíle

Samozřejmě to není žádným překvapením. Řada okolních států již nastavuje svou legislativu tímto způsobem. Ať už je to Polsko, které se ve velké míře zaměřuje právě na technologie úprav a třídění odpadů nebo Slovensko, které nedávno schválilo svůj Plán odpadového hospodářství, který si na rozdíl od toho českého, stanovuje recyklační cíle podobné těm v balíčku. I západní státy jako např. Dánsko mění své odpadové hospodářství. Postupně snižují podíl nakládání s neupravenými směsnými odpady (spalovny) a zaměřují se na moderní technologie třídění a úprav odpadů.

Aktualizace POH bude nutná

Je pravdou, že v posledních dvou letech byl v ČR odveden kus práce na národním POH i na krajských POH. Předpokládám však, že už nyní je většině odborníků jasné, že tyto dokumenty se budou muset v dohledné době aktualizovat. Již nyní může každý sám srovnat, že dlouhodobé cíle nesedí k těm novým evropským. POH se tedy budou muset upravit. V opačném případě hrozí to, že stát by těmito strategickými dokumenty mohl nyní již i částečně vědomě uvádět případné investory do dosti složité situace. Bylo by jen obtížně akceptovatelné, aby investoři, kteří provedli či provedou realizaci svých záměrů dle politiky státu z roku 2014, za 4 – 6 let zjistili, že vše je jinak a že kapacity jejich technologií nezapadají do spektra zařízení nutných ke splnění vysokých evropských cílů vztahujících se k horním příčkám závazné odpadové hierarchie. Takové investice jsou samozřejmě nad míru rizikové. Česká legislativa se bude vyvíjet dále a bude muset sledovat potřebu splnění recyklačních cílů. Osobně mě trochu mrzí, že aktuálně připravovaný nový zákon dostatečně nepracuje s již známými fakty z evropského balíčku a že jeho strategické nastavení prostě neodpovídá roku 2016, ale spíše roku 2009.

Evropský balíček vnímám pozitivně a věřím, že v ČR budeme natolik racionální, že nadále nebudeme trvat na 7 let starých českých koncepcích, které pokud realizujeme, víme, že nesplníme nové moderní cíle Evropské unie. Ta chce vnímat odpady jako zdroje surovin pro další výrobu. Informace máme a stále máme čas rozhodnout se správně. To je naše výhoda.

Zdroj: ČAOH s využitím Odpadové fórum, leden 2016

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace