Změna odpadové legislativy je potřeba. Snad jediná věc, na které se shodnu s prezidentem odpadové asociace. Začal bych definicí pojmu ODPAD. Z jednání, rozhovorů, konferencí a článků však vidím, že definice ODPADU je tím posledním, na co si chce nechat sáhnout odpadový průmysl. Z velké části vyjadřující se ústy svých zainteresovaných mluvčích.

Nechám vás chvíli přemýšlet, proč je tomu tak. Mezičas vyplním rozborem jednoho porušení zákona, o kterém jsem se dočetl v tomto článku.

Porušení se dopustila stavební společnost, která zeminu ze skrývky uskladnila (předpokládám, že po dohodě s jeho majitelem) v lomu, kde tato měla odpočívat do okamžiku jejího zpětného použití na rekultivaci. Nejednalo se o zanedbatelnou drobnost, ale o 16.000 tun zeminy. To v přepočtu dělá asi 800 nákladních vozů pendlujících mezi místem nakládky a místem vykládky.

Firma pokutu od úřadů nedostala proto, že narušovala zeminu. Nedostala ji proto, že zatěžovala životní prostředí zplodinami výfukových plynů. Nedostala ji ani proto, že náklad ukládala v lomu.

Dostala ji proto, že LOM, tedy místo, kam ji ukládala, nebyl označen a schválen jako místo pro ukládání odpadu.

Nepřipadá vám v celé záležitosti něco zvláštního?

Dokázali byste definovat co to je?

Zkuste se zamyslet a podívat se na celý případ z jiného pohledu a chronologicky

  1. Pozemek určený pro stavbu je pokryt vrstvou úrodné zeminy
  2. Stavební firma, či investor dostanou povolení ke stavbě
  3. Přijede bagr a nakládá úrodnou zeminu o které ví, že bude využita k rekultivaci, zemina se ukládá na nákladní vozidla
  4. Nákladní vozidla převezou úrodnou zeminu na místo, které si stavební společnost dohodla pro zaskladnění do doby, než bude zeminu potřebovat
  5. Na místo určené je vysypána úrodná zemina
  6. KDYŽ PŘIJDE PRACOVNÍK KONTROLNÍHO ÚŘADU JE VŠECHNA ZEMINA PRYČ A NAMÍSTO NÍ JE ODPAD A CO JE HORŠÍ, JE HO STEJNĚ JAKO ÚRODNÉ ZEMINY.

Také vás zajímá, kde se vzal?

Byl to Voldemort, ten jehož jméno se nesmí vyslovit?

A co na to úředníci z ministerstva kouzel?

Ani jedni nebyli potřeba, stačíme si totiž s vlastními úředníky a zákony. Odpadové zákony napsané tak dobře, že odpadem je vše. Stačí jen věc, výrobek nebo materiál položit na místo určené k ukládání odpadu, či jen vůle se dané věci zbavit.

V některých případech, například při bourání a demolicích domů. Dokonce není třeba hledat odpadkový koš, zákon totiž pravý, že odpadem JE VŠE. Podobně je tomu také například v nemocnicích, kde navíc ke slovu ODPAD byl přidán výraz NEBEZPEČNÝ, čímž se rychle, často násobně zvyšuje hodnota „zpracování“, či chcete-li servisu, který poskytuje některý ze členů odpadového průmyslu.

Jsem rád, že už jste pochopili, proč je nutná změna definice slova ODPAD. Doufám, že mi při jejím hledání pomůžete, protože odpadové společnosti, jejich management, lobbisté a pracovníci s nimi spojení novou definici hledat nebudou.

Proč by také mělo, když tu máme ráj na zemi.

Jak řekl na jedné konferenci ve své odpovědi na můj dotaz týkající se nutnosti této změny pan MANHART z Ministerstva životního prostředí.

“ VŽDYŤ JSME NAD TÍM V EU STRÁVILI DVA ROKY A PROTO SE S ŽÁDNOU ZMĚNOU NEPOČÍTÁ “

Komentáře

Nabízíme prostor pro různé názory a komentáře. Náš prostor je určen všem k otevřené diskuzi. Publikované texty nebo příspěvky nejsou názorem inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.

Napsat komentář