- Reklama -spot_img

Odpadová kultura části lidstva je na žalostně nízké úrovni

Spolčení blbců – PF 2021

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Nebudeme-li nazývat věci pravými jmény, budeme hovořit o něčem úplně jiném.

Proto nazvat to, co vidíte na fotografii důkazem blbosti, není vůbec od věci. Co si myslíte, že je na fotografii? Věřte nevěřte, je to obsah sběrného boxu na úsporné (kompaktní) zářivky v prodejně Albert v pražském Karlíně. V takovém boxu by logicky měly být jen úsporky nebo LED žárovky. Přitom tam jakýsi místní génius (možná jich bylo víc) naházel obyčejné wolframové žárovky a jiný přehodil nabíječku na iPad (zřejmě funkční protože se zdá, že vadný je jen užmoulaný kabel). No nic.

Nedávno jsem na Instagramu třiděníodpadu zaznamenal názor, že by se mohla zavést sdílená místa, kam by lidé odkládali věci, které již nepotřebují, aby si je jiní mohli vzít a dál je používat. Myšlenka hezká. Avšak obávám se, že naprosto neproveditelná. Dokáži si takové místo „sdílení nepotřebných věcí“ představit. Několik lidí sem odevzdá starý nábytek, možná nějaký ten funkční spotřebič, hračky… prostě budou využívat místo tak, jak se má. Ale pak ho objeví všudypřítomní blbci. Ti v něm uvidí ideální místo, kam naházet cokoli, čeho se chtějí zbavit. Během několika dnů bude takové místo zaplaveno všemožným odpadem a původní ušlechtilá myšlenka bude v háji.

 

Výše uvedené potvrzuje i to, kolik úsilí dává odpadovým firmám udržovat ve snesitelném stavu okolí tzv. hnízd kontejnerů na tříděný odpad nebo odpad směsný. Kolik kusů starého nábytku nebo elektrospotřebičů se sebere jen tak vyhozených na ulici. A to i přesto, že městské části nebo obce pravidelně přistavují kontejnery na velkoobjemový odpad. Nebo provozují sběrné dvory. Odpadová kultura části lidstva je na žalostně nízké úrovni. Lhostejno žijí-li tady, nebo na druhé straně Evropy. Právě kvůli téhle výkonné menšině máme (nejen) s odpady problém, jaký s ním máme. Restrikce, které na nás uvaluje Brusel pramení rovněž většinou z chování těchto exemplářů. Záběr vyznavačů kultu nemyslících je samozřejmě mnohem širší, ale to je na jiné povídání.

Co s tím? Nic. Být blbcem je naprosto legální. A jak říká klasik, „nevědomost je síla“.

Do nového roku přeji všem co nejméně srážek s blbci.

Autor: Martin Hobrland, šéfredaktor projektu trideniodpadu.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace