- Reklama -spot_img

Nová ekologická “nobelovka” The Earthshot Prize

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

V poslední den roku 2019 vyhlásil britský královský fond vznik nové ceny. Ocenění The Earthshot Prize, která by se měla stát synonymem k ceně Nobelové. V oboru ve kterým se Nobelova cena neuděluje, tedy v ekologii. Díky tomu, že tvářemi a ústy jsou princ William a sir David Attenborrough, nelze se divit, že jen hodiny po zveřejnění měl tento výraz ve vyhledávači google již téměř 5 mil odkazů

Já jsem se dozvěděl o vyhlášení ceny jen několik minut po oznámení. Zpráva mne zaujala natolik, že jsem se okamžitě rozhodl do ní vložit i svou práci, a to v podobě INDUSTRY 5.0

Protože však na stránkách projektu není zatím žádný kontakt. Rozhodl jsem se princi Williamovi napsat otevřený dopis a publikovat ho po umístění na můj MEDIUM blog a na sociálních sítích a věřím, že si svou cestu najde.

Našel ji druhý den ráno a mezi odkazy, kde byl jediným, který nebyl jen tiskovou zprávou.

Zároveň jsem si položil otázku, jakou má nová Nobelova cena šanci na úspěch. To ve světě plném ekologických cen rozdělovaných při stále se zhušťujícím počtu konferencí, výstav nebo veletrhů. Ve světě cirkulárních institutů na lokální i mezinárodní úrovni. Ve světě fondů a neziskových organizací z nichž téměř každá má svou cenu. Svoji dobře zaplacenou z (ne)svých peněz a prostředků.

Svou ceny má OSN a dokonce i Evropská Unie. Kupodivu si myslím, že šance na úspěch není vůbec malá, to hned z několika důvodů

Tím prvním je dostatečný objem prostředků, kterým Královský fond disponuje. Domnívám se, že i nadále disponovat bude. Přesto, že není fondem investičním.

Tím druhým je pak skutečnost, že za ním a za cenou nestojí odpadový průmysl. Má sice dlouhé prsty, ale i jejich dosah někde končí.

Přiznám se, že vidím jako možný důvod úspěchu i samotný název. Respektive s ním spojené myšlenkové procesy. Název ceny je totiž ekvivalentem události, které se jmenovala MOON SHOT. Bylo jím přistání na měsíci, resp. soutěž, která přistáním vyvrcholila.

THE EARTHSHOT PRIZE je totiž cenou přistání na zemi a znamená návrat z virtuálního do světa fyzického.

 

Zatímco přistání na měsíci jsme museli všichni uvěřit, nikdo z nás se o jeho realitě nemohl na vlastní oči ani kůži přesvědčit, tak u přistání na zemi to bude jiné. Přesvědčit se bude moci každý. Bude to mít jedinou podmínku.

Projekty nesmí být hodnoceny ve fázi nápadu nebo pouhého snu, jak se stávalo v posledních deseti letech zvykem. Musí se hodnotit reálné přínosy a skutečné výsledky. Tématu jsem se věnoval před delší dobou a věnuji se mu i nadále. Možnost dotyku nebo osobního kontaktu, či chcete-li osobní účasti jsou klíčovými v úspěšné realizaci všech projektů systémové prevence vzniku odpadu.

Princi Williamovi, který je o 11 let mladší než já jsem ve svém dopise popsal co dělám a jakým způsobem prakticky činím. Narůstající objem přečtení mě indikuje, že tato forma čtenáře oslovila. Nebojím se proto, že by princ William nebo organizátoři, měli být výjimkou.

Věřím, že stejně jako například v případě vyhlášení slova roku 2019, kterým bylo slovo upcycling (upcyklace) a server inODPADY byl prvním, kdo o tomto česky mluvící čtenáře informoval, potvrdí svou pozici mezi zpravodajskými centry i v případě této zprávy. Zpráva o ceně, která velice brzy bude světem hýbat podobně, jako jím v tom loňském hýbala cesta GRETY THUNBERG za klimatickou krizí.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

Zanechte komentář

- Reklama-

Recyklace