- Reklama -spot_img

Upcycling česky upcyklace slovo roku 2019 dle CAMBRIDGE DICTIONARY

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Ti, kdo sledují mé příspěvky i mou práci déle si jistě vzpomenou. V loňském roce bylo vyhlášeno slovem roku jiné slovo. Slovní spojení SINGLE-USE neboli jednorázovost. Vyhlašovatelem však nebyla OXFORD, ale COLINS DICTIONARY. Můj blog byl prvním zdrojem v tuzemsku, který tuto zprávu přinesl i v Českém jazyce.

O rok později jsem byl na vyhlášené slovo roku 2019 upozorněn svým obchodním partnerem, panem Karmazínem. Mimo jiné i provozovatelem informačního webu inODPADY.cz. Zde mám tu čest již od 22.března 2019 přispívat svými články a komentáři. Za tu dobu z mé strany vyšlo do dne vyhlášení slova roku na tomto informačním portále 87 příspěvků. Udělalo mi to velkou radost. O to větší, když mi pan Karmazín přenechal privilegium o slově upcycling (UPCYKLACE) napsat další, konkrétně 88 příspěvek.

Slovem roku 2019 bylo totiž institucí CAMBRIDGE DICTIONARY zvoleno slovo. Slovo UPCYCLING v českém překladu také upcyklace.

Důvodem je skutečnost, že ze slov dne, které tento institut a slovník zveřejňuje každý den, mělo právě slovo UPCYCLING největší vyhledávanost a čtenost.

V roce 2013 jsem z důvodu jeho neexistence, jako první na světě pojmenoval nástroje systémové prevence vzniku odpadu. Nazval jsem jej INDUSTRIAL UPCYCLING. Pod tímto názvem jsem začal tento nástroj implementovat v továrnách, výrobních závodech a firmách.

INDUSTRIAL UPCYCLING nese i stejný název pro webové stránky, které přinášejí informace o této metodě. Zde naleznete i denní blog v němž tento článek vyjde až 30.6.2020.

Stejně jako v loňském roce, kdy byla zvolena jednorázovost, několik let poté jsem poprvé na téma rizik a systémové chyby o jednorázovosti hovořil na konferenci. Stejně tak i letos jsem cítil ze jmenování slova roku velké zadostiučinění. Volba totiž potvrdila, že má pečlivě vážená slova nejsou jen nekonečným proudem řečí bez obsahu. Domnívám se, že obsahem k němuž není nutné mnoho říkat, stačí jen konat.

Ve stejnou dobu jako OXFORD DICTIONARY vydal své slovo roku i COLLINS DICTIONARY. Možná nikoho nepřekvapí, že jsem již před polovinou roku dokázal určit, které slovo tento slovník pracující při selekci slova roku odlišným způsobem určí slovo roku. Respektive výrazem roku.

Je to CLIMATE STRIKE, nebo chcete-li KLIMATICKÁ STÁVKA

Přiznám se, že mne překvapilo, že tento výraz nebyl zvolen i oxfordským slovníkem. Chápu, že jeho kritéria výběru jsou odlišná. V každém případě odráží oba výrazy procesní změnu, která ve společnosti rezonuje.

Zatímco v roce 2013 mne a systémovou prevenci vzniku odpadu a plýtvání považovali mnozí za nebezpečného blázna, vidí v mé práci ti samí lidé určitou hrozbu. Ti o kterých teď hovořím vlastní významné podíly v odpadovém průmyslu. Stále se drží v žebříčku pátého nejprofitabilnějšího průmyslů na světě. Hned za zbrojním průmyslem, ropou, drogami a obchodem s bílým masem.

Není bez důvodu proč do odpadového průmyslu investují nejen tuzemští miliardáři, ale tvoří i velký podíl portfolia Billa Gatese a dalších nejbohatších lidí světa.

Bohužel nikdo z nich ve své honbě za prostředky ještě nepocítil, že pevné a stabilní nohy se tomuto průmyslu začínají podlamovat. Více než všemohoucího, začíná připomínat slepého obra při jeho poslední polonéze. To vše již víte, protože čtete tyto řádky a rozhodli jste se, že je lepší generovat profit, než vytvářet odpad.

Chcete-li se o INDUSTRIAL UPCYCLING dozvědět v roce 2019 více, máte možnost navštívit poslední letošní workshop INOVACE V LOGISTICE, který se koná ve dnech 20-21.11.2019 v Praze, ale svou přihlášku musíte poslat ještě dnes.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace