- Reklama -spot_img

Nelegální kácení dřevin v době vyhlášeného nouzového stavu

Kácení zastavil až zásah České inspekce životního prostředí

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Inspektorům České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Prahy se podařilo za spolupráce dalších subjektů zastavit účelové kácení. Díky pozornosti občanů, podnětu starosty obce Makotřasy a podnětu organizace Děti Země a i díky spolupráci obecního úřadu, policie a kladenského magistrátu zamezili inspektoři ČIŽP kácení dřevin krajinného prvku ve větrolamu u Koníčkova mlýna v k. ú. Makotřasy.

25. března přišly na ČIŽP podněty od občana i od starosty obce Makotřasy na zřejmě nelegální kácení, inspektoři se obrátili na příslušný orgán ochrany přírody a zjistili, že majitel pozemku povolení ke kácení vydáno nemá. Na místě už zasahovala i Policie ČR, protože majitel pozemku s větrolamem už 25. února 2020 nabízel inzerátem plochu k pronájmu na parkování. 30. března se k dalším upozorněním přidal i podnět ve stejné věci od organizace Děti Země.

Kvetoucí stromy slouží na jaře jako zdroj potravy pro včely

Předmětná lokalita sice nebyla vyhlášena jako významný krajinný prvek (je pouze v evidenci pro možná vyhlašování), ale dřeviny, které na ní rostou, představují významnou zeleň. Ta plní funkci krajinotvornou, protierozní a především izolační, neboť odcloňují těleso dálnice Praha – Slaný. Porost má vysokou ekologickou hodnotu, protože je složen z našich domácích dřevin.

Inspektoři ČIŽP dospěli k závěru, že kácením dřevin toho krajinného prvku hrozí trvalá újma na zájmech chráněných zákonem. Šetřením na místě zjistili, že z celkového počtu cca 220 stromů jich 70 bylo pokáceno, 12 poškozeno. 27. března proto vydali příkaz, kterým zakázali vlastníkovi pozemku (fyzické osobě) další kácení a 1. dubna zahájili kontrolu.

„Pravidelně každý rok koncem března bývá aktivita spojená s kácením velmi výrazná, protože se blíží vegetační období. Když to nestihnete, musíte žádat o nové povolení. V tomto případě ale žádné povolení vydáno vůbec nebylo a přesto se kácelo. Jsem rád, že si občané takových činností ve svém okolí všímají. Není možné, a to ani v době vyhlášeného nouzového stavu, porušovat zákon,“ řekl Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieČIŽP
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace