- Reklama -spot_img

Na originální vánoční dárky z typů upcyklace (upcycling) ještě není pozdě!

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

V průběhu roku jsme vás zásobili články inspirujícími nejen v soukromém, ale také v pracovním životě. Zejména jsme poukazovali na předcházení vzniku odpadu a plýtvání. Tím se nám v mnoha případech dostalo zpětné vazby, že máte vše splněno. Nebo, že jste na vánoce plné upcyklace připraveni. Rád bych každého vyvedl z omylu stejně, jako když se na workshopu zeptám, zda-li plýtvá jídlem. Vánoce a nejenom ony totiž svým vyvrcholením a předáním dárků v procesu upcycling, nebo chcete-li česky upcyklace teprve začínají.

Podíváme-li se na proces z pohledu základního kamene INDUSTRIAL UPCYCLING, tedy systémové prevence vzniku odpadu. Zřetelně zaznamenáme, že po rozbalení nevyhodíme papír nebo obaly hned pryč. Rozmyslíme si, jak bychom je mohli ještě jinak využít. Kdo má trochu fantazie a plného ducha nápadů, jistě najde řešení. Není nutné v první fázi za vším vidět jet odpady. Je to zcela prosté a mohu podotknout, že například ORIGAMI z vánočních papírů mají kouzlo celoroční.

V případě, že se ještě rozhodujete co komu nadělit k vánocům. Případně někomu udělat radost i po vánocích. Nebo si jen pro sebe pořídit nějaký ten kousek z upcyklace. Potom zde mám několik upcycling typů, které vás určitě osloví.

Dekorace z gramofonových desek od MPvinyl. Tady nenajdete zdaleka jen výrobky z poškozených gramofonových desek, ale například i originální dřevěné ozdoby, podtácky, jmenovky, cedulky a mnohem více. To vše z rukou člověka, jenž dokázal překvapit k 75 narozeninám i krále českých slavíků.

Něco nejen pro dámy a milovnice šperků je tu ZuziSmi. Nakoukněte do světa kouzelných šperků, které jsou tvořeny z použitých kávových kapslí. Pokud máte rádi originální šperky nebo různé ozdoby, tak můžete nahlédnout na Listopadky. Jsou takové kouzelné plastové obaly, které se mění v krásu.

Když už jsme u toho nakupování, tak se určitě hodí nějaká upcyklovaná taška nebo pytlík. Takové udržitelné nákupní tašky nebo pytlíky pro vás ušije Recyklátor. Ze starého nebo nevyužitého textilu vzniká nová originální forma multifunkčních produktů.

U textilu ještě zůstaneme a podíváme se do TEXTILE MOUNTAIN. Taková galanterie a opravárna, kde se obchodují nevyužité skladové zásoby textilního průmyslu.

Nesmíme zapomenout na interiér, který nám může prosvítit náš domov. Designová světla a doplňky NAHAKU. Ty jsou vyráběna z hasicích přístrojů nebo plechovek. Dalším zajímavým interiérovým počinem je KARTOONS. Tak může vypadat druhý život kartonových obalů nebo recyklované papírové lepenky, která se mění například v zajímavý nábytek.

Počet šikovných lidí, kteří se věnují upcyklaci (upcycling) stále roste. Tento trend udržitelného podnikání nachází velkou oblibu, jak v zahraničí, tak v tuzemsku. S ohledem na mé cesty do budoucnosti vím, že se něco chystá. Myslím, že všichni co tvoří v duchu upcyklace (upcycling) nebudou zklamáni. Aneb, jak praví přísloví “ trpělivost růže přináší “ a nejen ta. Vše co děláme s láskou nebo vytváříme srdcem, přináší radost druhým.

Upcyklace zraje v každém věku! 

Až budete například rozbalovat dárky z vánočních papírů nebo jiného materiálu. Vzpomeňte si na tyto řádky a zkuste si vyrobit pro své partnery nebo přátele unikátní pouzdro na vizitky, platební nebo jiné karty. Návod, jak na to vám mile rád poskytnu.

Sám jsem jím totiž v letošním roce obdaroval více než 200 obchodních partnerů. Včetně známých i těch, kdo si svou odměnu zaslouží. Protože svět bez odpadů a plýtvání tvoří spolu se mnou. Když to mnohdy sami vůbec netuší.

Nebude-li pro Vás návod dostatečně výslovný, přijměte pozvání do plzeňské pracovny. Zde vzniká nejen toto pouzdro, ale i systémová prevence vzniku odpadu a plýtvání. Přeji všem krásné Vánoce a nezapomeňte, že i svátky konzumu mohou být prosté odpadů a plýtvání ve všech jejich podobách.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieUPCYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace