- Reklama -spot_img

MŽP plánuje do tří let razantně snížit kriminalitu u výkupu kovů

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce do roku 2018 razantně snížit kriminalitu související s výkupem kovů. Pomoci k tomu má podle MŽP mimo jiné zavedení centrálního registru provozovatelů, registru přestupků i elektronické evidence tržeb pro sběr a výkup kovů. Všechna zařízení by měla mít povinný kamerový systém a archivovala by záznamy. Novou koncepci vytvořila při úřadu mezirezortní skupina odborníků. Návrh je v připomínkovém řízení a za měsíc by mohl jít na jednání vlády. Od některých výkupců už ale začíná znít první kritika.

Pokud by prošel návrh ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše na zavedení elektronické evidence tržeb, mohly by do ní spadnout i sběrny a výkupny kovošrotu. „Aby stát věděl ve všech segmentech, že někdo pobírá sociální dávky a přitom načerno má významné příjmy. Tento systém například funguje ve Velké Británii a jiných zemích, kde je to napojeno na elektronický systém dat, který státní správa má,“ řekl ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Materiál navrhuje tři varianty řešení problému. První zachovává platbu za výkup kovů pouze bezhotovostně a druhá zcela zakazuje výkup kovů od fyzických osob. Tato cesta by ale podle ministra podpořila „šedou zónu“ a zřejmě zvýšila i počet černých skládek. Pracovní skupina proto doporučila vládě třetí variantu jako změnu systému. Její jednotlivé kroky by podle Brabce začínaly platit postupně. Od prevence přes kontrolu až po represi navrhuje opatření pro jednotlivé resorty s jediným cílem – snížit kriminalitu.

Podle Pavla Drahovzala ze Svazu měst a obcí jde o návrhy, které by mohly pomoct situaci řešit. „Svaz nicméně preferuje variantu úplného zákazu výkupu kovů, který by se vztahoval na nepodnikající osoby,“ řekl ČTK Drahovzal.

Krádeže kovů z majetku obcí, železnice i občanů se staly celospolečenským problémem. Trápí hlavně regiony s vyšší nezaměstnaností. Policie zaznamenala předloni 11.786 krádeží kovových materiálů se škodou za 509 milionů korun. Po březnovém zavedení nové vyhlášky nařizující jen bezhotovostní platby klesla ve srovnání s loňským rokem letos v prvním čtvrtletí škoda z krádeží kovů už o 60 procent.

Za vznikem dokumentu stojí mimo jiné i Svaz průmyslu druhotných surovin ČR. „Naše členské firmy mají zájem na eliminování negativního jevu, který je spojen s výkupem. Materiál by měl mít mezirezortní dopad,“ uvedl ředitel Petr Šulc. Svazy se s dokumentem ale teprve seznamují.

Kromě zpřísnění sběru a výkupu kovů chce MŽP posílit Českou inspekci životního prostředí, na celou ČR nyní pro tuto oblast působí jen 70 inspektorů. Brabec slíbil od příštího roku přidat zhruba 20 lidí a 20 milionů navíc. Materiál také navrhuje, aby nově mohly všechny obce udílet pokuty a zahajovat správní řízení o případném odejmutí licence. Zpřesnit se mají například pravidla pro odebírání živnostenského listu.

Petr Miller ze Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin (SVDS) ČTK řekl, svaz se s materiálem teprve seznamuje, ale již z prvního čtení je zřejmé, že nejde jen o objevování objeveného, ale že je to v podstatě přiznání selhání konkrétních ministerstev a dalších orgánů státní správy.

„V přehledu úkolů se objevují návrhy, jejichž zavedení požaduje SVDS dlouhodobě. Z hlediska vzdělávání a přípravy zaměstnanců v sektoru recyklace SVDS dokonce supluje příslušná ministerstva a již realizoval v této oblasti pilotní projekty,“ řekl Miller ČTK. Zároveň si nemyslí, že pro tuto oblast může být kompetentní MŽP. Některé návrhy považujeme za podnětné, je ovšem nutné vyčíslit náklady na jejich zavedení a v této souvislosti posuzovat efektivitu jejich zavedení, dodal.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

Zdroj:ceskenoviny.cz

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace