Zavedení bezhotovostní platby za výkup kovového šrotu, které je v České republice platné od března, má podle ministra životního prostředí Richarda Brabce pozitivní dopad. Ministr novinářům v Ostravě řekl, že meziročně ve srovnání letošního a loňského března klesla trestná činnost související s výkupem kovů o 62 procent.
„Je zjevné, že ta vyhláška přinesla nějaký efekt mezi březnem 2014 a březnem 2015, kdy začala fungovat. Policie je s tímhletím velmi spokojená,“ uvedl Brabec. Opatření ale kritizovali majitelé sběren, podle kterých nařízení omezuje jejich podnikání a zloděje stejně neodradí. Právě v Moravskoslezském kraji poukazovali také na to, že se kovový šrot z příhraničí bude vyvážet do Polska, kde je jeho výkup podstatně méně omezován.
Podle Brabce ale ministerstvo nezaznamenalo signály, které by nasvědčovaly nějakému masivnímu vývozu kovového šrotu za hranice. „Vždycky docházelo k určitému vývozu železného šrotu do Polska, protože tam ty výkupní ceny byly vyšší. Jenom chci upozornit, že ten výkup nepodléhá zákonu o odpadech do dvaceti kilogramů,“ uvedl Brabec.
Podle něj ministerstvo spolupracuje s Generálním ředitelstvím cel tak, aby celní správa více namátkově kontrolovala vozidla mířící do Polska a zjišťovala, zda se ze země nevyváží větší množství kovového šrotu. „Pak musíte mít určitá povolení a jsou za to citelné pokuty,“ uvedl Brabec.
Řekl, že o tomto tématu by mohl hovořit při na pondělní schůzce s polským protějškem Marciejem Grabowským. „Určitě to otevřeme, protože Polsko to dneska nějakým způsobem nereguluje a já určitě rád sdělím panu ministrovi naše zkušenosti, protože mimo jiné od 1. ledna 2016 velmi přísnou regulaci zavádí Slovensko,“ řekl Brabec.