- Reklama -spot_img

Michael Rada – Když nás věci baví

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

A to je problém. Čím dál častěji se setkávám v běžné mluvě i v médiích s tím, či ten, či ta dotyčná použije v běžném hovoru výraz „TA VĚC, MNĚ BAVÍ“. V jednom případě se jedná o novou klávesnici k počítači, v jiném o nové hodinky, o oblečení, mobil, televizi.

Věci nás prostě baví. Možná i proto, že to už nedělají jejich tvůrci, kterým se říká LIDÉ. Na ně totiž nezbývá čas. Když jsem byl malý bavilo mně hraní na kovboje, na vojáky, na schovávanou, když jsem byl větší bavilo mně chodit za holkami a když jsem ještě povyrostl, bavila mne moje práce.

Nevím, ale nepamatuji se, že by mně bavily nástroje s nimiž jsem pracoval. Dokonce si s nimi ani nepovídám. Dělám to raději s živými lidmi.

Přes masku, či roušku to sice nejde až tak dobře, ale jde to i tak, jen je třeba trochu zvýšit hlas a optimálně i přizpůsobit jeho výšku.

Přiznám se, že když jsem si začal uvědomovat, jak lidi baví věci, všiml jsem si jedné podobnosti. Věci neodmlouvají. Jsou na tom stejně jako domácí mazlíčci

S jednou velkou výhodou, kromě kabelu k elektrické síti, nepotřebují ke svému životu o moc víc, snad jen (v některých případech) přístup na internet.

Baví Vás věci, a to Vám stačí.

Mně ne. Je to možná tím, že jsem zatím neobjevil, jak by mne můj notebook, mobil, či pěkné kladívko mohli pobavit. Je dost dobře možné, že je to tím, že se mi blíží padesátka, nebo tím, že jezdím příliš intenzivně na elektrické jednokolce, kdo ví.

Možná je to ale tím, že ve věci vidím jen a pouze věc. Díky své práci v ní vidím často i hodnotu, která s tou uvedenou na cenovce, většinou nemá žádnou přímou spojitost. Hodnotu, kterou hledám a vidím já, nacházím v lidské práci, kreativitě, schopnosti z písku udělat pohár a z kousku zeleniny výborný pokrm.

Je to hodnota lásky do práce vložené. Lásky, se kterou ji ti, co ji mohou vykonávat i vykonávají. Lásky, která je již dlouho na seznamu zakázaných látek, aby nenarušila průmyslovou výrobu. Masovou výrobu.

Výrobu na lince, bez přemýšlení, bez intence, mechanické pohyby mechanických lidí, které kontroluje a řídí stroj a zde je možná základ toho, že nás stroje baví.

Není to práce člověka, ale kontrola stroje, co zůstává otisknuto v uniformní řadě přístrojů, u kterých se tetelíme radostí, když dostaneme je opět do rukou, po abstinenci noci, či nutnosti je dobít mimo dosah našich rukou

Stroje nás baví. Kdy začnou lidé?

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace