- Reklama -spot_img

Kde je největší potenciál ke snížení směsného odpadu?

Průzkum „Zvaž to“ ukázal, kde je největší potenciál ke snížení směsného odpadu

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Naším cílem je snížit produkci směsného, neboli zbytkového odpadu z domácností. Napsali jsme proto příručku Jak na odpady v Praze. Co nás ale zajímalo, byly osobní zkušenosti různých domácností. Proto jsme udělali menší průzkum, do kterého se zapojilo 14 různých domácností, přečtěte si jejich příběhy.

Nejčastějším překvapením bylo jak lehký a tedy objemný je odpad plastový. Opačným protipólem je odpad skleněný, je těžký, ale zase zabere málo místa. Jeden kilogram plastu zabírá 12x více prostoru oproti sklu.

porovnani_objemu_1kg_odpadu.jpg

Když mluvíme o odpadech, mluvíme v kilogramech. Průměrná produkce Pražana je 200kg směsi. Abychom toto číslo snížili, ukázalo se, že velmi efektivní je vytřídění bioodpadu, který je poměrně těžký.

Třídění bioodpadu má samozřejmě mnohem zásadnější dopady než pouhé snížení čísla. Zrovna bioodpad je spíše zdroj, který díky kompostování můžeme vytěžit a získat z něj cenný humus. Na skládku tedy nepatří a nehodí se ani ke spalování. Jak zásadní část bioodpad tvoří nám ukázal graf z průzkumu. Tím, že vytřídíme bioodpad, odkloníme ze zbytkového odpadu 30-70% hmotnosti. Pokud byste rádi kompostovali i vy, máme pro vás foto návod na výrobu vermikompostéru nebo požádejte o svoz a popelnici na bioodpad, který je v Praze od ledna 2022 zdarma.

graf_produkce_odpadu.PNG

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
ZdrojARNIKA
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace