- Reklama -spot_img

Je vám upcyklace blízká, myslete na ní při nákupu vánočních dárku

Šetřete peněženku i přírodu – 7 tipů na upcyklované vánoční dárky

Aktuálně

Markéta Faltysová
Markéta Faltysová
Vystudovala PR na VŠMVV v Praze. Před nástupem do agentury pracovala jako redaktor a reportér pro ihned.cz, Český rozhlas a jako pomocný redaktor pro Studio ČT 24. Po zkušenostech v mediích přestoupila do PR, ve kterém působí 8 let. Vedla kampaně pro klienty v oblasti FMCG. V roce 2018 získala Českou cenu PR za projekt v neziskovém sektoru. Dnes vede pražskou pobočku Lesensky.cz. Když má volno, navštěvuje výstavy a divadla. Miluje cestování, jídlo a nebojí se experimentovat. Na poslední dovolené v Thajsku ochutnala krokodýla.

Lidé letos i kvůli koronaviru hodlají své peněženky při nákupu vánočních dárků šetřit. Omezit tyto výdaje mohou mimo jiné i tím, že se pustí do vlastnoruční výroby. Pokud při tom použijí nepotřebné či odpadové materiály, prospějí nejen svým financím, ale i naší planetě. Pojďte se nechat inspirovat tipy na upcyklované dárky. A pokud dáváte přednost koupi, avšak soucítíte s naší přírodou, zkuste sáhnout třeba po špercích z elektroodpadu.

Podle průzkumů letos lidé zejména kvůli koronavirové krizi plánují snížit výdaje na vánoční dárky. Takový plán lze do praxe převést různě: dárky můžete nakupovat zásadně jen ve slevových akcích, omezit jejich počet na osobu nebo se vrhnout do tvoření dárků vlastníma rukama. S trochou šikovnosti lze vyrobit širokou plejádu originálních dárečků, které potěší o to víc tím, že jste si s nimi dali práci a věnovali jim svůj čas. Pokud se navíc rozhodnete při tvorbě dárků následovat dnes čím dál sílící trend upcyklace, ušetříte nejen svoji peněženku, ale také přírodu.

Upcyklace je proces, při kterém z odpadového materiálu nebo starých nepotřebných věcí vytvoříte nové materiály nebo produkty vyšší kvality či s vyšší užitnou hodnotou. Ačkoliv tento pojem slýcháme teprve v posledních letech, samotný proces novinkou není – stačí si vzpomenout, jak se za minulého režimu přešívalo oblečení či se třeba předělával starý nábytek,“ říká Zdenka Kladníčková, manažerka projektu Trash Made, který se zaměřuje na výrobu šperků či bytových doplňků z elektroodpadu.

Inspirujte se a tvořte

Právě elektroodpad se při upcyklaci běžně používá a zužitkovat jej ke svému tvoření můžete i vy. Krásné dárky vytvoříte například ze starých CD či DVD. Evergreenem upcyklace jsou také nejrůznější textilie. Šili jste během jara jako o závod roušky? Pak vám nejspíš zbyla spousta odstřižků látky, které skýtají řadu možností na vlastnoruční dárky, do jejichž tvorby můžete zapojit i děti. S těmi se můžete pustit například i do výroby svíček, na které použijete zbytky vosku z těch již vyhořelých a všelijaké sklenice, jichž máte jistě po ruce plno.

Tip 1: Blyštivý fotorámeček

Cédéčka už dnes mají svou zlatou éru za sebou, a tak se řadě lidí ta stará a již nevyužívaná bez užitku válí doma. Posbírejte ty svoje a vytvořte z nich originální dárky. Blyštivá strana cédéček se skvěle hodí na výrobu třpytivé mozaiky, kterou pokryjete například dřevěný foto rámeček. Nastříhejte CD na kousky, sežeňte vhodné lepidlo a pak už jen skládejte a skládejte. Vyzdobený rámeček doplňte příhodnou fotografií a máte milý dárek pro rodinu i přátele.

Tip 2: Originální podtácky

CD či DVD disky snadno proměníte například i v dekorativní podtácky. Skvěle vypadají nejen obháčkované, ale třeba i ozdobené decoupage technikou. K té kromě disků potřebujete jen kousek papíru, kterým zaděláte díru uprostřed, bílou akrylovou barvu a lepidlo a ubrousky na decoupage. Nejprve kolečkem papíru zadělejte otvor v CD či DVD a poté disk z obou stran natřete bílou akrylovou barvou. Vyberte si stranu, kterou chcete dekorovat, a po zaschnutí barvy ji potřete lepidlem na decoupage a přiložte část ubrousku, který jste si předtím podle disku obstřihli či s pomocí trochy vody odtrhali. Přitlačte ubrousek, aby se celý přilepil, zapravte případné přesahy a pak znovu přetřete lepidlem na decoupage, které slouží i jako lak.

Tip 3: Polštářek ze zbytků látek

Schováváte si nejrůznější zbytky látek – třeba ze šití roušek – pro „strýčka příhodu“? Teď je ideální čas je využít. Vyberte pěkné ladící větší kousky, sešijte je dohromady a vytvořte z nich originální polštářek. Můžete zapojit i děti, ať už při stehování kousků látky k sobě, nebo třeba k závěrečnému dotvoření. Polštářky z nevzorovaných látek mohou děti pomocí fixů a barev na látku pomalovat nebo na ně napsat milý vzkaz třeba pro babičku či dědečka.

Tip 4: Vánoční upcyklovaná svíčka

Během podzimu a zimy nám velmi často domov zútulňují nejrůznější voskové svíčky. Ty jsou zároveň klasikou mezi vánočními dárky – jsou univerzální, oblíbené, estetické. Pokud se vám doma nahromadily již téměř vyhořelé svíčky, snadno z nich vytvoříte kousek zcela nový. Za pár korun si kupte svíčkové knoty, pohledejte doma nejpěknější nepotřebné sklenice a pak hurá do výroby, se kterou vám klidně mohou pomoci i děti. Nejprve je potřeba rozpustit zbytky vosku. Staré svíčky s plastovým nebo skleněným kelímkem postavte do hrnce s horkou vodou. Stačí, aby sahala jen tam, kam zbytky vosku. Počkejte, až se vosk v kelímcích rozpustí a opatrně kleštěmi či nůžkami vyjměte starý knot. Kelímky s rozpuštěným voskem vyjměte z vody (pozor, budou teplé – pomožte si kuchyňskou rukavicí) a vosk přelijte do připravené sklenice, do níž jste si předchystali i nový knot. Ten se při nalévání snažte držet co nejrovněji. Vosk nalévejte postupně, každou vrstvu nechte zcela ztuhnout. Můžete na sebe vrstvit různě barevný vosk, nebo jednotlivé vrstvy dozdobit třeba sušenými květy, kamínky, ulitami, šiškami a dalšími přírodninami. U vosku z různých aroma svíček můžete kombinovat vůně, nearomatizovaný vosk lze naopak „ovonět“ esenciálními oleji. Samotné sklenice společně s dětmi ozdobte třeba dekorativní washi páskou, stuhou, pruhem látky ovázaným provázkem nebo je pomalujte barvami na sklo.

Raději nakoupíte? Potěšte své blízké unikátními šperky

Je-li vám myšlenka upcyklace blízká, ale z jakéhokoliv důvodu se do vlastnoručního tvoření pustit nemůžete či nechcete, můžete svou pozornost při výběru dárků zaměřit právě na projekty, které se práci s odpadními materiály věnují, jako je zmíněný Trash Made.

Tip 1: Náušnice Andělská křídla

Tajemné odlesky těchto náušnic má na svědomí fresnelová fólie původně z LCD monitorů. V těch nahrazuje klasické silné čočky, na rozdíl od nich je ale tenká a lehká. Něžný design náušnic i jejich lesk podtrhne krásu obdarované, ať už v nich vyrazí do práce, nebo na ples. Materiál: plastová fólie, stříbro. Koupíte na stránkách Trash Made. Cena: 410 Kč

Tip 2: Manžetové knoflíky Haló Haló Symbolic

Na telefonní budky dnes narazíme jen zřídka a většina z nich se s rozšířením nových technologií ocitla na elektronickém hřbitově. Aby neskončily v propadlišti dějin, šikovné ruce pracovníků Trash Made z tlačítek telefonních přístrojů vytvořili hned několik druhů šperků. Mezi top výrobky z tohoto materiálu patří pánské manžetové knoflíky. Každý kus je originálem a prošly několikerým ručním zpracováním, aby se potom v plném lesku mohly ukázat na luxusní pánské košili. Materiál: slitina kovů, rhodiováno. Koupíte na stránkách Trash Made. Cena: 1 200 Kč.

Tip 3: Brož Mirror

  • Její jméno je příznačné: při pohledu na ni skutečně spatříte svůj odraz. Původně se skrývala v útrobách pevných disků, teď konečně může zazářit v celé své kráse. Minimalistický šperk se blýskne na každém oděvu a ještě své nositelce poslouží i jako nouzové zrcátko. Materiál: sklo a kov. Koupíte na stránkách Trash Made. Cena: 300 Kč.

 

O společnostech REMA Systém, REMA Battery, REMA PV Systém, REMA AOS

Hlavními aktivitami čtyřlístku společností pod značkou REMA jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci elektrických a elektronických zařízení (jako jsou pračky, lednice, televize, počítače, tiskárny, mobily a další), baterií, akumulátorů a solárních panelů.

Nově je mezi společnostmi zařazena REMA AOS, která čeká na autorizaci s cílem poskytovat služby sdruženého plnění v oblasti obalů a odpadů z obalů.

Svým klientům REMA nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či vysloužilými spotřebiči, bateriemi, akumulátory a solárními články. V oblasti ochrany životního prostředí REMA působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci vyřazených elektrozařízení.

Podrobné informace najdete na adrese www.rema.cloud.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieUPCYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace