- Reklama -spot_img

Jaký je správný postup pro nakládání s jedlými oleji a tuky po smažení?

Olej či tuk po štědrovečerním smažení nevylévejte do kanalizace!

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Každoročně se nám o vánočních svátcích rozmáhá takový nešvar, oleje a tuky po smažení ve velkém putují do kanalizace. Tento způsob zbavování se olejů nebo tuků ale způsobuje řadu problémů v kanalizační síti a může být příčinou jejího ucpávání. Navíc jde o neekologické mrhání cennou surovinou.

Správný postup pro nakládání s jedlými oleji a tuky

Od letošního roku měly obce a města povinnost zajistit místa pro oddělený sběr těchto jedlých olejů a tuků. Nabízejí proto možnost odložit oleje a tuky v uzavřených plastových láhvích do speciálních kontejnerů (tuktejnerů), případně ve sběrných dvorech. Oleje a tuky slévejte například do PET lahve a po jejím naplnění odložte do zmíněného kontejneru nebo na sběrném dvoře. Chce to trochu času a trpělivosti, ale uděláte tím hned několik dobrých věcí najednou.

Použité jedlé oleje a tuky jsou cennou druhotnou surovinou, kterou lze uplatnit v řadě oblastí (např. při výrobě paliv). Oleje se uplatní především v energetice, dají se přidávat k pohonným hmotám, nejjednodušší ale je jejich energetické využití při výrobě tepla a elektřiny. Po regeneraci mohou najít i další využití třeba v chemickém, gumárenském či dřevařském průmyslu. Někdy se dokonce hodí i ke zpracování v bioplynových stanicích.

Litím do kanalizace o tuto surovinu nejen přicházíme, ale ještě přispíváme k možné havárii v podobě ucpání kanalizace tukovou hroudou.

Samozřejmě je potřeba správně odstraňovat použité oleje a tuky nejen o Vánocích, ale po celý rok.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace