Jak likvidovat roušky?

Zákon si s takovou věcí, jako je podomácku ušitá zdravotní rouška, nedokáže poradit. Nezná ji. Nicméně vzhledem k tomu, co se kolem nás děje, je dobré, aby na místo zákona nastoupil zdravý rozum a ohleduplnost. A svéprávnost, samozřejmě.

Roušky jsou potencionálně infekční odpad – nepodceňujme to. Z jistého úhlu pohledu se jedná o nebezpečný infekční odpad. Tedy odpad, který je mnohem nebezpečnější, než všechna plastová brčka dohromady. Je třeba, abychom s použitými rouškami zacházeli obezřetně. Ponechme stranou jejich význam. Ať už ochranný, nebo jako revolty. Nikdo nevíme, jsme-li nositelem viru a tak právě použitá rouška může být časovanou bombou.

Roušky neponechávejte doma povalovat. Zejména máte-li děti.

Roušky nevhazujte volně do odpadkového koše nebo do veřejných odpadkových košů.

Roušky vkládejte do dobře uzavíratelného plastového pytle. Doporučuje se vkládat do pytlů dvou, co nejpečlivěji uzavřít, a jejich povrch následně vydesinfikovat, stejně jako ruce.

Pytel s rouškami vhoďte do kontejneru na směsný odpad. Nenechávejte je vedle. Můžete tím ohrozit pracovníky svozových firem, bezdomovce a vlastně každého.

Můžete-li, spalte je v kamnech.

I když šijete roušky z biomateriálů, nevhazujte je v žádném případě na kompost, ani do kontejnerů na bioodpad.

Pokud používáte šátky nebo šály a nechcete je vyhodit (což je však optimální řešení), perte je za vysokých teplot a nebojte se přidat kapku desinfekce, Sava.

Výše uvedené se vztahuje jak na roušky zakoupené v obchodech, tak i na roušky ušité doma. A to bez ohledu na materiál.

Ve zdravotnických zařízeních podléhá likvidace roušek a respirátorů přísným pravidlům.

O zdravotnickém odpadu si můžete přečíst více ZDE.

Facebook komentáře
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat. Líbil se vám tento článek? Prosíme, podpořte nás při tvorbě dalších. Jsme vám vděčni za každý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat zde 

Napsat komentář