- Reklama -spot_img

Havlová (VV): Zákon o odpadech smrdí. Lobbyisté všech zemí se spojili

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Dnes proběhla v Poslanecké sněmovně tisková konference poslankyně Olgy Havlové k zákonu o odpadech. Jejími hosty byla Ing. Blanka Chudobová, zástupkyně Sdružení zpracovatelů odpadních elektrických a elektronických zařízení (SZE) a pan Jiří Pejčoch, majitel firmy na recyklaci elektroodpadu.

 

„Zákon je schvalován za velmi podezřelých podmínek, kdy při projednávání na výboru pro životní prostředí byly k zákonu načteny naprosto nestandardním způsobem pozměňovací návrhy, který mají zásadním způsobem ovlivnit fungování trhu s odpady,“ vyjádřila Havlová velkou nespokojenost s projednáváním tohoto zákona.

Podle Havlové jde v prvé řadě o to, že pozměňovací návrh vůbec nesouvisí s předmětem projednávané úpravy a nelze ho označit jinak než přílepek. „A jak všichni víme, načítání přílepků k zákonům je výslovně zakázáno,“ konstatovala Olga Havlová.

Zákon zásadním způsobem omezuje konkurenci na trhu, když například zakazuje vznik nových kolektivních systému. Tím totiž brání, aby stávajícím firmám na trhu mohli nové podnikatelské subjekty konkurovat.

„Považujeme za nepřípustné, aby stát přijímal takovou legislativu, která by byla nástrojem k ovládnutí elektrorecyklačního průmyslu několika málo soukromými společnostmi, které navíc podnikají za peníze vybrané z recyklačních poplatků,“ přečetla na tiskové konferenci společné prohlášení Sdružení zpracovatelů odpadních elektrických a elektronických zařízení )SZE) a Sdružení výkupců druhotných surovin (SVDS) Blanka.

Obě sdružení požadují rovnost podmínek k podnikání a odmítají, aby o osudu firem v odvětví rozhodovaly soukromé obchodní společnosti podnikající ve stejném oboru.

Jiří Pejčoch v oboru podniká již dvacet let a do elektrorecyklační technologie investoval více než sto miliónů korun. „ Na základě nově přijímané legislativy mám důvodné obavy, že o svoji investici přijdu,“ vyjádřil své obavy.

Poslankyně Havlová na dnešním jednání Sněmovny navrhla vrácení zákona zpět do výboru k novému projednání.

Zdroj: Parlamentní Listy

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace