Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/284501/virtual/www/domains/inodpady.cz/wp-content/plugins/og/includes/iworks/class-iworks-opengraph.php on line 331
- Reklama -spot_img

Ministr Brabec chce plýtvat spalováním recyklovatelných odpadů

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Na dnešním druhém čtení novely zákona o odpadech bude ministr Richard Brabec (ANO) obhajovat ve sněmovně svůj přílepek, který narychlo podal jeho kolega z ANO, poslanec Ladislav Okleštěk, k Brabcově vlastní novele zákona. Ministrův pozměňovací návrh požaduje, aby jedinou možností, jak s komunálními odpady nakládat po roce 2023, bylo jejich spálení, což znamená obrovské plýtvání cennými surovinami i energií. Ministrův návrh je v rozporu se zdravým rozumem, programovým prohlášením vlády, evropskou legislativou i evropskou odpadovou politikou.

 

Ministr takto skrytě a bez diskuse prosazuje zásadní změnu odpadové legislativy za posledních deset let [1], přestože programové prohlášení vlády obsahuje jeho závazek vypracovat vlastní kvalitní návrh odpadového zákona. Jeho návrh vyhovuje pouze těm, kteří chtějí stavět veřejností odmítané megaspalovny odpadků. Spalovnová lobby otevřeně přiznává, že na takový zákon čeká [2].  

Povinné spalování komunálních odpadů však nevyžaduje žádná evropská legislativa. Naopak Evropská komise plánuje výrazné zvýšení míry recyklace, až na 70 % [3], přičemž v ČR se pohybuje jen kolem 30 %. Vzhledem k tomu, že spalování odpadů je jedním z nejdražších způsobů nakládání s odpady a EU české spalovny financovat nehodlá, budou muset zvýšení nákladů zaplatit domácnosti a obce ve výrazně vyšším poplatku za odpad. Ekonomický dopad návrhu zákona na domácnosti přitom nebyl vůbec vyčíslen.

Závazná hierarchie nakládání s odpady i evropská odpadová politika sice požaduje, aby na skládkách končily pouze nespalitelné odpady, avšak zároveň také to, aby spalovány byly pouze nerecyklovatelné odpady [4]. Ministr Brabec přitom návrh Hnutí DUHA, aby zákon zakázal spalovat recyklovatelné odpady, odmítl. Ministr tím dokazuje, že podléhá tlaku spalovnové lobby stejně jako jeho předchůdci z ODS. 

Do roku 2023, než bude skládkování spalitelných odpadů zakázáno, se mají výrazně zvýšit poplatky za skládkování. To je jistě správné, neboť obce budou motivovány k menšímu ukládání odpadu na skládky. Obce, které již nyní třídí všechny druhy odpadů a posílají na skládky jen minimum odpadů, by však měly získat recyklační slevu [4]. I ministr Brabec v médiích ujišťoval, že recyklační sleva bude v jeho návrhu odpadového zákona obsažena [5]. Nyní však tento návrh Hnutí DUHA odmítl.

Ivo Kropáček, odpadový expert z Hnutí DUHA, řekl:

„Ministr Brabec navrhuje zákaz skládkování spalitelného odpadu od roku 2023. Odmítá však současně zakázat pálení recyklovatelných surovin a odmítá i recyklační slevu nejlépe recyklujícím obcím. Je tedy evidentní, že jeho záměrem je spalovat i recyklovatelné suroviny. To by vedlo k obrovskému plýtvání surovinami i energií v rozporu se zdravým rozumem i evropskou odpadovou politikou.“

„Ministr navíc postupuje nefér cestou. Namísto přípravy vlastního kvalitního zákona o odpadech, závazku uvedeného i v programovém prohlášení vlády, protlačil svůj prospalovnový návrh skrytě a náhle jako přílepek k novele odpadového zákona, která se věnovala něčemu úplně jinému. Ministr otevřeně hraje do karet spalovací lobby, přičemž náklady na zbytečné, nové, obří spalovny ponesou obce a domácnosti.“ 
 
Kontakty:

Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Jan Piňos, Hnutí DUHA, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace