Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/284501/virtual/www/domains/inodpady.cz/wp-content/plugins/og/includes/iworks/class-iworks-opengraph.php on line 331
- Reklama -spot_img

Kubera: Povinně třídit odpad je blbost, nikdo to neuhlídá

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Pokud sněmovnou projde návrh poslance Ladislava Okleštěka (ANO) na změnu zákona o odpadech, jejich dosud dobrovolné třídění bude v ČR povinné a nově se bude týkat i třídění bioodpadu a kovů. Aby Česká republika neplatila vysoké sankce EU, bude zákon možná platit už od ledna 2015. Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) si myslí, že změna je nesmyslná, protože nelze uhlídat kontrolu povinného třídění. Podle něj je také zbytečné třídit do roku 2023 a pak vše spálit. Kubera to uvedl v rozhovoru pro TÝDEN.CZ.

Je možné, že poslanci brzy schválí povinnost třídit odpad. Jako dlouholetý zastupitel a primátor máte jistě s tématem bohaté zkušenosti. Co si o tom myslíte?
U nás je to tak, že někde vznikne nápad, ale v médiích se už o něm píše, že to je hotová věc. Jedna věc je přílepek, který tam dali poslanci. Podle něj se bude moci spalovat až od roku 2023. Druhá věc je, že budeme muset mít další popelnice hnědé a nevím jaké na kovy. To samozřejmě vyvolá obrovské náklady.

Jak je to s tříděným odpadem v Teplicích?
My v Teplicích jsem trošku napřed, už dávno máme skoro u každého rodinného domku hnědou nádobu na bioodpad. To děláme sami, aniž bychom na to potřebovali zákon a druhou nádobu, do které se dává papír z jedné strany a plasty z druhé.

Je podle vás možné třídění odpadu vůbec kontrolovat? Má někdo šanci to uhlídat?
Četl jsem, že je problém, jak bude policie kontrolovat, jestli někdo náhodou nevyhodil něco špatně.

Spíš než policie by to měly na starosti asi nějaké městské komise…
Co je to za blbost?! Kdo to bude například na takovém Jižním Městě proboha kontrolovat? Koho může taková blbost napadnout? My od roku 1994 v Teplicích za odpadky nic neplatíme, protože v České republice je přes sto milionů dluhu. A když tady bývalá a možná budoucí senátorka Jitka Seidlová vyprávěla nesmysly o tom, že to bude motivace k třídění, tak jsem se jí přesně na tohle ptal. Jak bude motivovat lidi z Jižního Města, kdo bude obyvatele Jižního Města kontrolovat, zda správně vyhazují tříděné a netříděné odpady? To je prostě nesmysl! Vždyť my neumíme ani zjistit, kdo nám vynáší ty gauče k popelnicím, to by ta městská policie musela mít tak tisíc členů.

Ilustrační foto.

Takže myslíte, že není vůbec žádná šance třídění odpadu uhlídat?
Ne. Kontrolovat určitě ne. Třídit se to dá, ale my pomalu přicházíme ke stavu, že všechny ulice budou zaplněny kontejnery. Něco jiného je rodinný domek, kde to můžete někam dát a něco jiného je hlavní třída v lázeňském městě. To je nekonečný příběh, co všechno by se mohlo třídit.

A co říkáte na druhou změnu, že do roku 2023 bude skládkování spalitelných odpadů zakázáno?
Takže my to hezky roztřídíme a pak to hodíme do spalovny… Fakt dobré! To jsou Čechy v živé podobě. Takhle je to tady pořád.

Zdroj: Týden.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace