- Reklama -spot_img

Zákaz skládkování recyklovatelného odpadu asi ještě dozná změn

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Kontroverzní návrh hnutí ANO, které chce zvýšit poplatky za odvoz komunálního odpadu a zakázat skládkování recyklovatelného odpadu od roku 2023, dnes narazil ve Sněmovně na odpor. ČSSD navrhla zákaz skládkování o rok posunout a růst poplatků o něco snížit. Opozice neuspěla se snahou projednat tyto změny znovu ve sněmovních výborech. Poslanci je tak budou moci schvalovat tento pátek.

 

foto

Příklady výše poplatků za svoz odpadu na jednoho občana v obcích v ČR v roce 2014. ČTK rvj

Návrh poslance ANO Ladislava Oklešťka, za jehož přijetí se přimlouval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), počítá s postupným zvýšením poplatku za skládkování – ze současných 500 na 600 korun v roce 2015 a až na 1000 korun v roce 2020. Pro občany by to znamenalo zvýšení pouze o 21 korun ročně, opakoval Brabec. Podle jeho ministerstva je cena za skládkování v ČR sedmá nejnižší v rámci EU a Česko skládkuje až 54 procent roční produkce komunálního odpadu.

Poslanci ČSSD v čele s Robinem Böhnischem nicméně poukázali na kritiku ekologů i provozovatelů skládek, kterou návrh ANO vzbudil. Navrhli mimo jiné nárůst poplatku snížit na cílových 950 korun v roce 2023. v porovnání s Oklešťkovým návrhem chtějí ze 300 na 350 korun zvýšit základní složku poplatku, ale ze 400 na 300 korun snížit jeho účelovou složku.

Opozice tyto úpravy původní vládní novely, která měla kvůli EU řešit pouze elektroodpady, označovala za nepovolený „přílepek“, který není prosazován řádně po projednání s experty. „Ta forma je kontroverzní, ale chtěli jsme vydat signál, že se bude něco dít,“ uvedl k tomu Brabec s tím, že ani další měsíce projednávání by nic nového nepřinesly a nyní má někdo odvahu změny předložit. Návrh by podle něj ministerstvo stejně předložilo do roka v komplexní novele odpadového zákona.

Od roku 2015 má norma zavést obcím povinnost zajišťovat tříděný sběr papíru, plastů, skla, kovů a biologicky rozložitelných odpadů. Zvýšením poplatku a postupným zákazem skládkování má podle ministerstva přimět lidi, aby třídili odpady, a zároveň splnit požadavky Evropské komise. Podle kritiků to ale povede k nárůstu černých skládek a spalování odpadků. Na to poukazují i ekologové, podle nichž je návrh ANO výsledkem lobbingu zastánců výstavby nových spaloven. Hnutí Duha naopak uvítalo návrh ČSSD, podle něhož by slevu na poplatcích za skládkování zbytkových odpadků měly mít obce, které zajišťují třídění a recyklaci odpadu. Pro ně by se poplatek zvýšil ne na 950 korun, ale jen na 650 korun za tunu.

Návrh ANO počítá také s tím, že na skládce by mohlo být maximálně 20 procent odpadu jako materiálu pro technologické zabezpečení skládky. ČSSD chce tento limit zvýšit na 35 procent.

Autor: ČTK

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace