- Reklama -spot_img

Ekologické organizace žádají odstoupení ředitele ČIŽP.

Při vyšetřování otravy Bečvy úřad totálně selhal

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

Vyšetřování největší ekologické havárie posledních desetiletí provází vážné pochybnosti. Hlavním důvodem, proč ani po půl roce česká veřejnost nezná viníka, je podle mnoha odborníků naprosto nezvládnutý a netransparentní postup České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Nejde o jediný problém. Na podzim loňského roku opustili inspekci všichni zaměstnanci oddělení CITES, kteří instituci vybudovali mezinárodní renomé v boji proti pašerákům s chráněnými zvířaty.

Ekologické organizace sdružené v asociaci Zelený kruh proto žádají ředitele Erika Geusse v otevřeném dopisu, aby odstoupil.

Ryby v Bečvě. (c) Miroslav Přikryl

„Žádáme, aby ředitel Geuss vyvodil z celé situace osobní odpovědnost. Pouze funkční instituce s novým vedením bude do budoucna zárukou nekompromisního dohledu nad ochranou životního prostředí, transparentního šetření poškozování přírody a hlavně prevence havárií obludných rozměrů, jakých jsme byli svědky v případě Bečvy,“ říká Kamil Repeš z Arniky.

Zelený kruh považuje za vážnou chybu ředitele Geusse také hromadný odchod zaměstnanců oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES vedeného Mgr. Pavlou Říhovou. „Za tímto hromadným odchodem stály nevyhovující podmínky ze strany vedení ČIŽP, a rovněž pak přímo osobní přístup ředitele Geusse. Oddělení CITES se podílelo na odhalení desítek pokusů o nelegální vývozy živých zvířat nebo výrobků z nich. Hromadný odchod zaměstnanců je přímou hrozbou pro ochranu ohrožených druhů živočichů a rostlin, jež jsou žádaným a výnosným artiklem v rámci nelegálního obchodu a je o to skandálnější vzhledem k tomu, že ČR je známá např. jako množírna kočkovitých šelem,“ vysvětluje Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat.

Jan Freidinger z Greenpeace dodává: „Kauza Bečva zásadně podlomila důvěru v ČIŽP. A to nejen kvůli pochybnostem ohledně samotného průběhu vyšetřování havárie, ale především kvůli postoji ředitele Geusse, který bagatelizuje veškeré důkazy o zpackaném vyšetřování a špatné komunikaci ohledně havárie ze strany ČIŽP. Tím nejenže prohlubuje nedůvěru v jím vedenou instituci, ale znemožňuje i jakoukoliv nápravu a přijetí opatření, které by zamezily opakování podobné situace v budoucnu. Proto je na místě jeho odchod a zodpovědný výběr nového vedení, které vrátí ČIŽP ztracenou kredibilitu.“

Autor: Zelený kruh

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieDoporučené
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace