- Reklama -spot_img

Demoliční odpady ve Španělsku a proč nefunguje recyklace?

Aktuálně

Eva Manté
Eva Manté
Pro kvalitní zpracování odpadů existují velké rozdíly mezi zeměmi. Recyklace by měla být společenské úsilí. Všichni bychom se měli podílet nejen na recyklaci, ale hlavně co nejvíce odpadu předcházet.

Dle místních specialistů na odpady se většina recyklovatelného stavebního odpadu nelegálně ukládána na skládky. Pouze jedna čtvrtina vyprodukovaných odpadů ze staveniště končí v rukou skutečných autorizovaných nebo správcovských společností. Většinu demoličního odpadu, lze dobře znovu využívat.

Přesto se neustále zaváží nelegální skládka na okraji Madridu.

Průměrně každý občan v Evropské unii ročně vyprodukuje kolem tuny stavebního odpadu. Ve Španělsku je to však mnohem vyšší číslo. Podle veřejných dokumentů španělské vlády představuje odpad ze stavebních a bouracích prací kolem 40% veškerého odpadu. Což je o 10 až 15 procentních bodů nad průměrem EU.

Španělé pomalu přebírají odpovědnost za snižování odpadu a recyklaci domácího odpadu. Bohužel velký stavební sektor se zatím nepokusil aktivně připojit k oběhové ekonomice. Štěrky, cihly, betony, roury, trámy nebo dokonce kabely stále končí na skládkách po celé zemi. Mnohé z nich jsou, ale nezákonné.

Odpad ze stavebních a demoličních prací představuje 40% veškerého odpadu

Francie, která nedávno stanovila ambiciózní plány oběhového hospodářství se také obává problémům s odpadem ze staveb a demolice. Podle francouzského ministra pro ekologickou přeměnu se každý rok zbytečně vyhodí suroviny, které by mohly pokrýt cestu na tisíc kilometrů z Lille do Marselle.

Tomuto ekonomickému a environmentálnímu problému lze ovšem zabránit. Protože hlavní odpadní produkty z tohoto odvětví, jako je beton, kamenný materiál nebo asfaltový recyklát, lze vlastně recyklovat do nekonečna. Potvrzuje technický ředitel odborné skupiny pro demolice a stavební odpady. Skupina zastupuje recyklační společnosti ve španělských regionech, jako je Andalusie, Galicie a Madrid.

Součástí problému je i to, že ve Španělsku zatím neexistuje kultura separace odpadu ze stavebních prací a demolic. Alternativa ukládání smíšeného stavebního odpadu na skládku je levnější a jednodušší. Přestože je nezákonná a často zůstává nepotrestána.

Královská vyhláška z roku 2008 stanoví, že veškerý odpad ze stavebních prací musí být zpracován autorizovanou společností pro nakládání s odpady. Ta musí upřednostňovat hlavně recyklaci a využití skládky je jako poslední možnost.

Každá městská rada musí v souladu s předpisy o odpadech vybírat poplatky za nakládání s odpady od společností a jednotlivců. Tedy od všech, kteří žádají o stavební povolení. Zatím to ale nefunguje, tak jak se očekávalo.

Ještě horší je, že regulace často nefunguje, říká jedna z nezávislých poradců pro environmentální konzultace. Za stavební práce na domě nebo malém obchodě s rozpočtem 500 000 EUR může být poplatek za nakládání s odpady pouhých 150 EUR, vysvětluje.

Disciplinární opatření EU proti Španělsku.

Zdroje z ministerstva potvrzují, že Španělsko čelí disciplinárním řízením Evropské unie za nesplnění rámcové směrnice o odpadech. Na základě špatného nakládání se stavebním odpadem.

Dnes je realitou, že pouze jedna čtvrtina stavebního a demoličního odpadu ve Španělsku končí v rukou autorizovaných společnosti pro nakládání s odpady. Tento odpad se recykluje velmi efektivně a až 90% se používá k výrobě nových stavebních materiálů.

Bohužel 75% vyprodukovaného odpadu, které se nedostanou do recyklačních závodů, končí ve starých důlních šachtách nebo na nelegálních skládkách. To znečišťuje okolní hory, údolí a pobřeží Pyrenejského poloostrova.

Pro recyklační průmysl je nejzávažnější problém existence nelegálních skládek, které si účtují levné poplatky za zbavení se nezpracovaného odpadu. Jedná se o environmentální zločin a nekalou soutěž.

Nezávislá sdružení pro recyklaci odpadů ze stavebních a demoličních odpadů oznámilo, že obvinilo nejeden podnik z ukládání smíšeného, ​​neupraveného odpadu v obrovské těžební šachtě v Lugu v severozápadní oblasti Galicie. Zástupce sdružení dokládá, že tento případ je jen špičkou ledovce, pokud jde o špatné nakládání s odpady ve Španělsku.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace