- Reklama -spot_img

COVID – 19 a komentář Michaela Rady, zákaz není řešení

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Dnešní den mnohým započal hrozbou dalšího zákazu, před kterým v souvislosti s pandemií koronaviru COVID-19 varoval náměstek ministra zdravotnictví, epidemiolog a hlavní hygienik Roman Prymula. Mně začal den o něco dříve, a to ve tři hodiny ráno, kdy jsem se na své elektrické jednokolce s nasazenou maskou, vydal do pracovny.

Proč tak brzy?

Protože již dávno vím, že čas je tím nejdražším, co máme, proto s ním nehodlám plýtvat. Hned ráno jsem proto sepsal další z kroků postupu stabilizace situace v době a po době koronaviru. Připravil podklady pro další klienty a partnery, připravil si teplou svačinu v podobě pečených brambor s kari a vytvořil informační materiál pro zámořské klienty, kteří se začali zajímat o technologii DESINFOG® a o INDUSTRY 5.0 a její implementace ve vlastích závodech, či státech.

Ráno jsem se pak dozvěděl, že sám ministr průmyslu prezentoval databázi firem, kde se dá zakoupit materiál na vlastní výrobu roušek. Databáze obsahuje osm společností. Ano nepletete se, skutečně celých OSM, což znamená, že ca 100xnásobek schází. Je zvláštní že panu Ministrovi, který se v průmyslu pohybuje již tak dlouho, to není divné.

Nedivím se, že to nepřekvapí nezkušené administrátory, kteří dostali jen úkol napište firmy do tabulky. Pan Havlíček, ten by přeci ke dvěma ministerstvům jistě zvládl i více.

DESINFOG® je globálně prvním aerosolovým plošným desinfekčním prostředkem chránícím proti KORONAVIRU.

V průběhu dopoledne jsem se také dozvěděl, že pan PRYMULA varoval před dalším zákazem. Zapomínaje, že nejsme ve školce, i když to tak mnohdy při pohledu na politický píseček vypadá. Obzvláště pak, když jedno odpoledne vydané nařízení, druhý den ráno již neplatí (časy nakupování seniorů).

Od počátku „krizové“ činnosti vlády, by to byl jen další ze zákazů. Ty se již začínají nebezpečně vršit a to možná proto, že vláda myslí jen na jejich vydávání a vyhlašování, nikoli však na jejich zrušení, když už v některých případech nedávají smysl. Když se později ukáže, že jejich důsledek je naprosto odlišný od toho, který byl očekáván a deklarován.

Abych byl konkrétní, pak vezmu dvě, které způsobily největší poškození státu, jeho občanů a jejich zdraví. Jedná se o MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ Č. j.: MZDR 5503/2020-8/PRO vydané Ministerstvem Zdravotnictví 3.3.2020 a podepsané Ministrem Adamem Vojtěchem a Výměr MF č.03/2020, kterým se mění seznam zboží s regulovanými cenami vydaný výměrem MF č. 01/2020 podepsaný Ministryní financí Alenou Schillerovou.

V ČR je nedostatek respirátorů a ústních roušek.

Tato dvě nařízení, resp. tyto dva zákazy, způsobily zastavení prodeje ochranných prostředků, roušek a respirátorů občanům, ale i nemocnicím, lékařům, sestrám, policistům a mnoha dalším, kdo je ke své práci bezprostředně potřebují.

Neustále opakované zdůvodnění, že k tomuto kroku došlo z důvodů zajištění roušek právě uvedeným výkonným složkám státu se ukázal jako lichý. 17 dní po jeho vyhlášení totiž stále na své ochranné roušky čekají a namísto vlády, žádají občany, zda-li by jim roušky neušily a nedarovali. A lidé, ale i firmy, tak činí.

Skutečností přitom je, že v tuzemsku je neprodaných originálů jistě několik milionů. Jen se jejich majitelé o tomto množství nejen bojí mluvit, ale i mají obavu z toho, že zboží v některých případech nakoupené nad cenou udanou státem jako limitní, budou muset nejen prodat státu za limit, ale navíc budou ze své ztráty muset zaplatit DPH.

Komedie kolem zabaveného množství v celním skladu v Lovosicích je jen třešničkou na dortu. Zde se ukazuje nekompetentnost paní ministryně, která neví, že obsahy všech celních skladů má ve svém počítači, Tedy v počítači celní správy, která má o všem zboží vstupujícím do země z prostoru mimo EU, přehled. Proto jasně ví, kde jaké zboží je a v jaké množství. Jako největší problém nevidím chování občanů, ale nekompetentnost lidí, kteří je mají řídit v rámci své vykonávané činnosti, kterou je řízení státu.

Myslím, že by se namísto další ZÁKAZOVÉ TISKOVÉ KONFERENCE, měli nyní členové vlády zastavit a poohlédnout se na paseku, kterou způsobily. Některé zákazy, které jsou, jako výše uvedené příklady kontraproduktivní, by měli zrušit.

Na námitku A CO NEMOCNICE, rád přidám řešení…

Definujte objem, který skutečně výkonné složky potřebují. Dle něj stanovte „Desátek“ z prodejů v podobě objemu, který prodávající musí za limitní ceny, nabídnout státu, či složce, která má nyní nákup a rozdělování na starost. A nevíte-li jak na to, napište mi. Rád vám doporučím nějakého odborníka z oblasti logistiky, který podobné záležitosti a operativu neřeší jednou za deset let, ale každý den.

Nemějte strach sebe doporučovat nebudu, já již řeším jiné kroky, které budou následovat.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace