Na spravedlivou transformaci českých uhelných regionů mají jít v blízké budoucnosti desítky miliard korun ze speciálního evropského Fondu spravedlivé transformace. Přesto ale má veřejnost – včetně lidí v dotčených krajích – jen velmi malé povědomí o tom, co si má pod spravedlivou transformací představit.
Jen 3 % dotázaných v průzkumu agentury Kantar odpověděla, že vědí přesně, co je spravedlivá transformace. Dalších 12 % lidí má alespoň nějakou představu, 23 % lidí pak termín spravedlivá transformace slyšelo, ale nevědí o co jde, a 62 % lidí toto sousloví podle svého tvrzení nikdy neslyšelo.
Průzkum probíhal v polovině března metodou tzv. omnibusu, tedy pravidelného kvantitativního průzkumu, který se v jednom dotazníku ptá na více témat od různých zadavatelů. Běžel na reprezentativním vzorku 500 lidí.
Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí DUHA a Český odborový svaz energetiků se proto obrátily dopisem na ministerstva životního prostředí a pro místní rozvoj a na hejtmany uhelných regionů (Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje) s žádostí, aby téma spravedlivé transformace více a lépe komunikovali veřejnosti a podpořili nastavení výsluhových příspěvků pro všechny ohrožené zaměstnance v uhelném průmyslu.
Autor: Lukáš Hrábek